ALBA wraca do Wałbrzycha

Po dwóch latach przerwy za wywóz naszych śmieci znów odpowiedzialna będzie firma ALBA. Co poza tym zmieni się po 1 listopada w obszarze gospodarki odpadami?

Władze miasta przede wszystkim chcą nakłaniać wszystkich mieszkańców do segregacji. Stąd spora różnica w opłatach za wywóz odpadów segregowanych i niesegregowanych.
 
- Wałbrzych produkuje coraz więcej odpadów. Ich ilość jest już tak duża, że musimy podejść do tego naprawdę na poważnie, myśląc przede wszystkim o ochronie środowiska. Dzisiaj za odpady plastikowe miasto musi płacić kolosanle pieniądze, które niestety wszyscy razem musimy ponosić w opłatach śmieciowych. Mamy nowego partnera, po dwóch latach wróciła firma Alba ale też mamy wyższe wymagania. Będziemy monitorować tych, którzy nie spełniają wymogów prawnych dotyczących segregacji, więc miejsca do unikania tego obowiązku jest już coraz mniej - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej
 
 
Oprócz nowych pojemników na odpady i nowych samochodów m.in. zasilanych gazem ALBA wprowadza także specjalne czipy do monitorowania każdego śmietnika z osobna.
 
- Wyposażamy  wszystkie pojemniki w czipy RFID a śmieciarki w urządzenia sczytujące. Dzięki temu my i miasto jako kontrolujący będziemy mieli możliwość sprawdzenia kiedy został pojemnik opróżniony i z jaką frakcją - mówi Witold Seńczuk, członek zarządu firmy ALBA Polska Sp z o.o.
 
 
Już teraz w całym mieście pojawiają się nowe pojemniki. Warto zapoznać się z informacjami, które są na nich umieszczone, ponieważ dojdzie do pewnych drobnych zmian w sposobie segregacji. Przede wszystkim mieszkańcy muszą odróżnić pojemniki na odpady zmieszane od pojemników na odpady opakowaniowe. Oba pojemniki będą w kolorze grafitowym ale te na opakowania będą miały żółtą klapę.
 
- Przypominam, że niebieski pojemnik to papier, zielony to szkło a żółty butelki PET, czyli nie każdy plastik a wyłącznie butelki po napojach typy PET. Odpady plastikowe, wielomateriałowe jak kartony po mleku i sokach wrzucamy do tych pojemników, które mają żółtą nakrywę - tłumaczy Aleksandra Winiarska, kierownik Biura Infrastruktury i Nieruchmości w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu.
 
 
Jak zapowiada prezydent czas bezstresowej edukacji dobiega końca i teraz zacznie się twarde egzekwowanie stawianych wymogów. Niekunikniony jest także wzrost opłat wraz z coraz wyższymi wymogami ustawowymi. Dotyczyć będą prawdopodobnie wszystkich, choć miasto będzie dążyć do tego by najbardziej obciążały one tych, którym z segregowaniem nie jest po drodze.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno