Menu

Kto tęskni za PRL?

Czy można tęsknić za Polską sprzed 1989 roku? Bohaterowie książki Katarzyny Dudy twierdzą, że tak bo są przykładem "ofiar" zmian ustrojowych, kórzy z różnych powodów nie potrafili się odnaleźć w nowych kapitalistycznych realiach.

Kto tęskni za PRL?
Książka ma dosyć przewrotny tytuł "Kiedyś tu było życie teraz jest tylko bieda" ale zagłębiając się w opowieści ludzi, z którymi spotykała się autorka trzeba przyznać, że jest w tym wiele prawdy. Katarzyna Duda przy tym nie chwali poprzedniego ustroju a jedynie wskazuje, że nie wszystkim demokracja i kapitalizm przyniosły same korzyści. Opowieść zaczyna się w Wałbrzychu, gdzie prawdopodobnie trudno jest znaleźć osobę, której nie dotknęłyby w jakiś sposób skutki nagłej likwidacji kopalń i całego przemysłu towarzyszącego.
 
- Zwiedziłam wiele poprzemysłowych miast ale najbardziej wstrząsnęły mną historie byłych górników i to, co tu zastałam, na przykład stan budynków. Zaczęłam zwiedzanie miasta od Podgóza więc wywarło to na mnie wstrząsające wrażenie - mówi Katarzyna Duda.
 
 
Autorka rozmawiała przede wszystkim z osobami, które trudnią się sprzątaniem bądź pracują w firmach ochroniarskich bo ze statystyk wynika, że właśnie tam ostatecznie do wieku emerytalnego stara się dotrwać najwięcej byłych pracowników wałbrzyskiego przemysłu. Katarzyna Duda w swojej książce stara się odpowiedzieć na pytanie co poszło nie tak i dlaczego ci ludzie tęsknią za poprzednim ustrojem.
 
- NIe zaopiekowano się tymi ludźmi. Odprawy były rozwiązaniem krótkoterminowym. Jeden z byłych górników mówił, że różnie się z tymi odprawami obchodzono. Jedni je przetracili, niektórzy zainwestowali. Nikogo nie oceniam bo nikt wówczas nie spodziewał się, że nowa Polska nic im nie zaoferuje. Cytując tego górnika "Myśmy głupi wzięli te odprawy, człowiek się cieszył i cicho siedział" - mówi Katarzyna Duda.
 
 
 
Dziś młodym ludziom może być ciężko zrozumieć tragedie, jakie napotkały robotników z okresu przejściowego transformacji. Bezrobocie na poziomie ponad 30% w porównaniu do obecnego w okolicach 5% przy znacznie bardziej zaludnionym wówczas mieście oznaczało społeczną katastrofę. Głównie stąd wzięło się przeświadczenie, że kiedyś było lepiej, które nadal echem odbija się wśród wałbrzyskich kamienic.
 
Katarzyna Duda nie tylko opowiadała ale też słuchała kolejnych opowieści obecnych na spotkaniu przedstawicieli stowarzyszeń gwarkowych. Być może ma w głowie kolejną publikację bo temat jak widać i słychać nadaj wzbudza wiele emocji. Obszerny fragment spotkania znajdziecie poniżej:
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   katarzyna duda  |   książka  |   górnicy  |   pracownicy  |   zmiany ustrojowe  |   likwidacja kopalń  |  

Podobno wałbrzyskie górnictwo zostało zlikwidowane w połowie lat...

Koszykarze przed wyjazdem do Krakowa zwiedzali Książ

Kolejne pobicie: 16-latkowie skopali rówieśnika

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij