Powstanie nowa spółka miejska - ma przyciągać inwestorów

Wałbrzych, Głuszyca i Jedlina-Zdrój powołują nową spółkę, której zadaniem będzie poszukiwanie inwestorów lub najemców komunalnych gruntów i nieruchomości. Porozumienie jest otwarte więc będą mogły dołączyć do niego kolejne gminy.

Dotychczas obsługą potencjalnych inwestorów zajmowały się w gminach odrębne biura. Tak jak w przypadku Wałbrzycha zadania były często tak podzielone, że inwestor musiał załatwiać wiele spraw w różnych wydziałach a to często wydłużało procedurę lub wręcz zniechęcało przedsiębiorców. W porozumieniu z Głuszycą i Jedliną-Zdrój utworzona zostanie nowa spółka InVałbrzych, która przejmie te zadania od gmin.
 
- Oni trafiają do nas i zderzają się z pewnymi ograniczeniami, które ma urząd. Wydziały są rozproszone i muszą zajmować się bieżącą pracą i to nie ułatwia tworzenia dobrych ofert dla kogoś, kto przyjeżdża tylko na dwa dni i chce znaleźć dobre miejsce, gdzie zainwestuje swoje pieniądze - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Podobne zadania realizuje na przykład Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna ale zdaniem prezydenta Wałbrzych ma do zaoferowania więcej gruntów i nieruchomości, niekoniecznie dla dużych firm a z drugiej strony Invest Park operuje na dużo większym obszarze niż tylko Wałbrzych, dlatego tylko cześć inwestorów trafia ostatecznie do naszego miasta.
 
- Ten podmiot będzie liczył cztery może sześć osób ale będzie to bardzo dynamiczny, pełen profesjonalizmu zespół, który będzie przygotowywał oferty nasze i naszych partnerów na ciekawe inwestycje zarówno w obszarze budownictwa mieszkaniowego jak i gospodarcze, sportowe i rekreacyjne. Będzie je oferował w taki sposób, jaki my do tej pory pracując jako urzędnicy nie byliśmy w stanie zrobić - twierdzi Roman Szełemej.
 
 
Jako wzór dobrze funkcjonującej w tym obszarze firmy prezydent podaje Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Utworzenie spółki w Wałbrzychu wiązać się będzie z pewną reorganizacją w Urzędzie Miejskim. Biuro Promocji Kultury i Sportu ma zostać połączone z Biurem Edukacji i Wychowania a część pracowników oddelegowana do spółki InVałbrzych.
 
Kapitał początkowy spółki wyceniono na niespełna 5 mln zł z czego 440 tysięcy to wkład pieniężny gminy Wałbrzych a reszta to grunty i nieruchomości wniesione aportem. Głuszyca i Jedlina-Zdrój wykupią udziały o wartości 10 tysięcy złotych każda. Do spółki w każdej chwili będzie mogła przystąpić inna gmina. Rada Miejska wyraziła zgodę na utworzenie spółki przy 21 głosach za i 3 głosach przeciw.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno