Menu

Malarz patronem skweru

Zielony skwer na Nowym Mieście będzie miał swojego patrona. Decyzją Rady Miejskiej Wałbrzycha będzie nosił imię Ferdynanda Ruszczyca. Sprawdzamy o które miejsce chodzi i kim był jego nowy patron.

Malarz patronem skweru
O nadanie imienia skwerowi wnioskowała Fundacja Nec Mergitur im. Ferdynanda Ruszczyca, ponieważ w przyszłym roku przypada 150 rocznica jego urodzin. Skwer znajduje się u zbiegu ulic Żwirki i Wigury, Piłsudskiego i Paderewskiego. Kim był nowy patrone tego miejsca?
 
- Ferdynand Ruszczyc herbu Lis urodził się w Bohdanowie na terenie dzisiejszej Białorusi w rodzinie szlacheckiej o wielowiekowej tradycji. Studiował na Akademii Sztuk PIeknych w Petersburgu, był jednym z pierwszych profesorów Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie (obecnie Akademia Sztuk PIęknych), następnie objął katedrę Malarstwa Pejzażowego w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1908 roku mieszkał i tworzył w Wilnie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był twórcą i profesorem oraz wieloletnim dziekanem Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Stefana Batorego - czytała w uzasadnieniu do uchwały Barbara Szwedo, kierownik Biura Geodezji, Kartografii i Katastru Nieruchomości w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu.
 
 
 
Obrazy malarza okresu Młodej Polski można oglądać nie tylko w wielu muzeach w Polsce ale także w Paryżu, Wiedniu czy w Moskwie. Czy znacie może jakichś wałbrzyskich twórców, których warto uhonorować w podobny sposób? Podzielcie się swoimi pomysłami na naszym Facebooku.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Aryck Nusbacher (5 listopada 2019 12:19)
Cytuję użytkownika: Cześć ich pamięci
Kiedy będzie w Wałbrzychu skwer, rondo , tablica ku czci Polskich Obrońców Lwowa z racji 100 rocznicy lub Polskich Ofiar Ludobójstwa OUN UPA?
Na tej ziemi bardziej odpowiednią nazwą była by tablica ku czci Obrońców Monte Cassino.
Cześć ich pamięci (4 listopada 2019 11:01)
Kiedy będzie w Wałbrzychu skwer, rondo , tablica ku czci Polskich Obrońców Lwowa z racji 100 rocznicy lub Polskich Ofiar Ludobójstwa OUN UPA?
karamba (2 listopada 2019 23:52)
Cytuję użytkownika: Jolanta
Skwer na Nowym Mieście powinien upamiętnić malarza, artystę, pedagoga, związanego z Wałbrzychem Pana Andrzeja Szelesa.
nie XD
Jolanta (2 listopada 2019 19:06)
Skwer na Nowym Mieście powinien upamiętnić malarza, artystę, pedagoga, związanego z Wałbrzychem Pana Andrzeja Szelesa.
top lel (2 listopada 2019 10:05)
uff, już się bałem, że *** przeforsowało idola prawicy, Eligiusza Niewiadomskiego

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   skwer  |   nowe miasto  |   ferdynand ruszczyc  |   patron  |  

Powstanie monografia Wałbrzycha ?

Danuta Marosz w ''Dzień dobry Wałbrzych'' (podcast)

Jest już pierwszy, profesjonalny teledysk zespołu Paranoja

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij