Jak bardzo zadłużony jest Wałbrzych?

Skarbnik miasta podsumowała I półrocze 2019 roku. Ogólne zadłużenie miasta sięga ponad 578 mln zł ale dobra wiadomość jest taka, że bilans pierwszej połowy roku jest dodatni.

 

Od stycznia do końca czerwca tego roku do miejskiej kasy wpłynęło łącznie ponad 357 milionów złotych. W tym samym czasie po stronie wydatków znalazło się ponad 308 milionów złotych a to oznacza, że pierwsze półrocze zamknęło się nadwyżką w wysokości  nieco ponad 48 milionów złotych. Wynika to głównie z tego, że reoczny plan dochodów został zrealizowany w 47% a wydatków jedynie w 37%. Do końca roku proporcje te zapewne ulegną zmianie, ponieważ plan budżetu zakłada deficyt na poziomie 70 milionów złotych.
 
Po stronie wydatków największą pozycję stanowią wydatki biezące - aż 280 mln zł. Tu najwięcej miasto przeznaczyło na oświatę i wychowanie - ponad 68 mln zł. Na drugim miejscu znalazły się wydatki zwiazane z rodziną - 58,5 mln zł, dalej jest transport i łączność 39 mln zł i gospodarka mieszkaniowa 29,6 mln zł. Na inwestycje w pierwszym półroczu wydano 25,5 mln zł.
 
W pierwszym półroczu 2019 roku udało się spłacić ponad 13,8 mln zł kredytu ale nadal ogólne zadłużenie miasta jest wysokie i sięga ponad 578 mln zł. Mieści się to jednak w dozwolonych normach. Regionalna Izba Obrachunkowa oceniła pozytywnie wykonanie budżetu Wałbrzycha za pierwszą połowę 2019 roku.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno