Malarz patronem skweru

Zielony skwer na Nowym Mieście będzie miał swojego patrona. Decyzją Rady Miejskiej Wałbrzycha będzie nosił imię Ferdynanda Ruszczyca. Sprawdzamy o które miejsce chodzi i kim był jego nowy patron.

O nadanie imienia skwerowi wnioskowała Fundacja Nec Mergitur im. Ferdynanda Ruszczyca, ponieważ w przyszłym roku przypada 150 rocznica jego urodzin. Skwer znajduje się u zbiegu ulic Żwirki i Wigury, Piłsudskiego i Paderewskiego. Kim był nowy patrone tego miejsca?
 
- Ferdynand Ruszczyc herbu Lis urodził się w Bohdanowie na terenie dzisiejszej Białorusi w rodzinie szlacheckiej o wielowiekowej tradycji. Studiował na Akademii Sztuk PIeknych w Petersburgu, był jednym z pierwszych profesorów Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie (obecnie Akademia Sztuk PIęknych), następnie objął katedrę Malarstwa Pejzażowego w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1908 roku mieszkał i tworzył w Wilnie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości był twórcą i profesorem oraz wieloletnim dziekanem Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Stefana Batorego - czytała w uzasadnieniu do uchwały Barbara Szwedo, kierownik Biura Geodezji, Kartografii i Katastru Nieruchomości w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu.
 
 
Obrazy malarza okresu Młodej Polski można oglądać nie tylko w wielu muzeach w Polsce ale także w Paryżu, Wiedniu czy w Moskwie. Czy znacie może jakichś wałbrzyskich twórców, których warto uhonorować w podobny sposób? Podzielcie się swoimi pomysłami na naszym Facebooku.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno