Matrymonialny oszust - jest akt oskarżenia

Miał cztery konkubiny, trzy z nich oszukał na grube pieniądze.  Całkowita szkoda wyrządzona przez Tomasza K. kobietom, z którymi pozostawał w związku oraz innym pokrzywdzonym  to blisko 10 milionów złotych - prokuratura skierowałą do sądu akt oskarżenia. 


 

40-letni mieszkaniec powiatu wrocławskiego, Tomasza K. po dopuszczał się oszustw przez 10 lat (od2006 do 2016 roku).  W tym czasie pozostawał w związku konkubenckim jednocześnie z czterema kobietami. Trzy z nich padły ofiarą oszustwa.
 
Jak informuje jeleniogórska Prokuratura Okręgowa,  Tomasz K. wiążąc się z pokrzywdzonymi zapewniał je o swoim zaangażowaniu uczuciowym, obiecywał małżeństwo i jednocześnie ukrywał fakt pozostawania  w związku z innymi kobietami.
 
Jedną z kobiet doprowadził do utraty domu o wartości ponad 400 tysięcy zł.  Kobieta udzieliła Tomaszowi K. pełnomocnictwa do rozporządzania nieruchomością, która została użyta jako zabezpieczenie pożyczki, której nie spłacił, dom zajął komornik.  Kobieta pożyczyła mu również  70 tysięcy i biżuterię wartą 10 tysięcy złotych. 

Kolejna konkubina mężczyzny straciła mieszkanie warte 200 tysięcy złotych, które było zabezpieczeniem kredytu, zaciągniętego przez mężczyznę.  Kobieta zmuszona  była ogłosić upadłość konsumencką.
 
Trzecia pokrzywdzona pożyczyła Tomaszowi K. łącznie przeszło 250 tysięcy zł. i  udzieliła zabezpieczenia zaciągniętej przez niego pożyczki (hipoteka na należącym do niej domu o wartości około 1 miliona zł.)  Zobowiązania meżczyzny nie zostały spłacone, a dom pokrzywdzonej został zajęty przez komornika.
 
Pokrzywdzone nie miały świadomości przestępczych działań Tomasza K., jak również nie wiedziały o innych konkubinach.  Tomasz K. dokonał oszustw na szkodę trojga innych pokrzywdzonych, którzy utrzymywali z nim kontakty handlowe.  Jak ustaliła prokuratura, zawierał on z pokrzywdzonymi umowy pożyczek, których nie spłacał w ogóle lub jedynie częściowo. W ten sposób wyłudził łącznie około 830 tysięcy złotych.
 
Całkowita szkoda wyrządzona przez Tomasza K. kobietom, z którymi pozostawał w związku oraz innym pokrzywdzonym, w tym wysokość zaciągniętych przez nich zobowiązań, to blisko 10 milionów złotych.
 
Oskarżony wybierał na swoich kontrahentów osoby wypłacalne, początkowo prowadząc z nimi satysfakcjonującą obie strony współpracę. Następnie, po uzyskaniu zaufania, zawierał transakcje prowadzące do utraty znacznych sum pieniężnych przez pokrzywdzonych. Mężczyzna sam nie posiadał osobistego majątku. Nabywał udziały lub sam zakładał kolejne podmioty gospodarcze, w których często był jedynym udziałowcem i zarządzającym. Spółki często nie prowadziły faktycznie żadnej działalności, a ich rachunkowość nie była przejrzysta. Tomasz K. zaciągał jednak kolejne zobowiązania, nie spłacając poprzednich, odsyłając wierzycieli na drogę postępowania cywilnego.- informuje jeleniogórska prokuratura.
 
JeleniogórskaProkuratura Okręgowa skierowała już do sądu akt oskarżenia przeciwko Tomaszowi K. , zarzucone podejrzanemu przestępstwa zagrożone są karą do 10 lat więzienia. Tomasz K. nie przyznał się do ich popełnienia. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze sprawca został tymczasowo aresztowany.
 
Jak ustalono, podejrzany był dotychczas kilkakrotnie karany sądownie, w tym za podrabianie i używanie sfałszowanych dokumentów, wyłudzenie szeregu kredytów o znacznej wartości, a także oszustwa podatkowe. W latach 2005 – 2008 dopuścił się przestępstw polegających na wyłudzeniu kredytów na łączną kwotę około 40 milionów złotych. Aktualnie toczą się postępowania cywilne w sprawie odzyskania utraconego na skutek przestępstw Tomasza K. mienia. 

opr. adm
foto: ilustracyjne
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno