Różne oblicza Adama Mickiewicza Pod Atlantami

"Wieszcz u fotografa, czyli jak wyglądał Mickiewicz" to wystawa, którą można oglądać w Galerii Biblioteki Pod Atlantami. Odwiedzający bibliotekę mogą zobaczyć różne oblicza pisarza.

Wystawa została przygotowana w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu dla uczczenia 220 rocznicy urodzin Adama Mickiewicza (przypomnijmy, że urodził się w Wigilię, 24 grudnia 1798 r.).
 
Wystawa pokazuje wszystkie fotograficzne wizerunki wieszcza, także te mniej znane i rzadziej reprodukowane, jak portret z kijem pielgrzyma czy zdjęcie z cygarem. Towarzyszą im zapisane wspomnienia  krewnych, przyjaciół i znajomych, ale tylko takie, które dotyczą wyglądu zewnętrznego poety i opisują oczy, włosy, usta, postawę, chód, ubiór itp. Znaleźć w nich można wiele zaskakujących i intrygujących detali.
 
 
Oprócz fotografii Mickiewicza można obejrzeć zdjęcia jego potomnych – sześciorga dzieci, licznych wnuków i prawnuków, ale także przedstawicieli kolejnych generacji, aż do współcześnie żyjących potomków córki Poety Marii Goreckiej – prapraprawnuków i praprapraprawnuczki Mickiewicza.
 
Na wystawie znalazły się też fotografie Zygmunta Krasińskiego.
 
Przygotowanie ekspozycji było możliwe dzięki współpracy Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, w którego zbiorach znajduje się większość prezentowanych fotografii. Skorzystano również ze zbiorów Polskiej Akademii Umiejętności, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polony.
 
Koncepcja i realizacja wystawy: Jacek Czarnik i Małgorzata Laszczak
 
Wystawa będzie można oglądać w Galerii pod Atlantami od 12 listopada do 27 grudnia 2019 r. w godzinach 10.00-18.00. 
 
red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno