Stara Kopalnia - 600 tysięcy gości w 5 lat

Stara Kopalnia ma już 5 lat. Ilu turystów gościła jedna z największych atrakcji turystycznych naszego miasta i jakie są plany by było ich jeszcze więcej?

Można powiedzieć, że historia Starej Kopalni tak naprawdę liczy sobie już 225 lat bo w 1794 roku powstała Lisia Sztolnia na bazie której rozwijało się później górnictwo w tej cześć Wałbrzycha aż do roku 1999, kiedy zlikwidowano Zakład Górniczy Julia. To właśnie pozostałości tego ogromnego kompleksu posłużyły jako baza do stworzenia Centrum Nauki i Sztuki w obecnym kształcie.
 
- Powiedzmy sobie szczerze, chodzimy w miejscu, w którym była czarna dziura. Dokładnie pamiętam jak wyglądała Stara Kopalnia, którą odziedziczyłem w 2011 roku w stanie, w którym miałem mnóstwo podpisanych dokumentów, wiele deklaracji przelanych na papier, znacznie mniej pieniędzy i wielki znak zapytania co z tym fantem zrobić? Mogę powiedzieć, że ta decyzja po pięciu a właściwie po ośmiu latach była słuszna ale bardzo trudna. Ten projekt nas kosztował znacznie więcej niż sobie wyobrażaliśmy, znacznie więcej niż było przygotowane na to pieniędzy i są tacy, co mówią, że znacznie więcej niż nas na to stać. To jest już kwestia subiektywna, ile kosztuje pamięć, wiarygodność i mądre pielęgnowanie historii, tożsamości miasta i ludzi. Moim zdaniem to trochę bezcenne - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
W ciągu pierwszych pięciu lat działalności Stara Kopalnia przyciągnęła 600 tysięcy gości. W porównaniu do Zamku Książ może nie jest to liczba imponująca bo sam zamek w ubiegłym roku odwiedziło ponad pół miliona turystów ale dyrektor Starej Kopalni zwraca uwagę, że mówimy tu o zupełnie nowym obiekcie, którego markę buduje się od podstaw.
 
- Jest to liczba już chyba godna tego obiektu, chociaż oczywiście cały czas będziemy dążyli do tego aby odwiedzających było jeszcze więcej. Ludzie mówią, że ten obiekt jest przygotowany na jeszcze większą liczbę gości i to jest oczywiste biorąc pod uwagę 4,5-hektarowy teren i samą atrakcję turystyczną. Musimy pamiętać, że pięciolecie to zarówno dużo jak i mało. Obiekty takie jak Kopalnia Złota w Złotym Stoku na swój sukces pracowały kilkanaście albo kilkadziesiąt lat. My jesteśmy na początku tej drogi ale liczba imprez, które się tutaj odbywa sprawia, że liczba gości rośnie w dużym tempie - mówi dyrektor Starej Kopalni Jan Jędrasik.
 
 
Pomysłem na przyciągnięcie jeszcze większej liczby gości jest otwarcie dla zwiedzających dwóch kluczowych obiektów - Lisiej Sztolni i Zakładu Mechanicznej Przeróbki Węgla w stanie tzw. trwałej ruiny. Na te atrakcje czeka wiele osób ale wciąż pojawiają się formalne przeszkody w realizacji tych planów. Dyrekcja Starej Kopalni nie składa jednak broni i stara się zarówno o środki zewnętrze na wykonanie niezbędnych prac jak i wspólnie z innymi, podobnymi instytucjami walczy o zmianę przepisów, które obecnie blokują możliwość adaptacji Lisiej Sztolni dla celów turystycznych.
 
czytaj więcej:
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno