Bałagan w Wałbrzychu : czy Alba wyciągnęła wnioski?

Czy po dwóch tygodniach działalności Alba doszła wreszcie do porządku i opanowała śmieciowy chaos w Wałbrzychu? Urząd Miejski zapewnia, że jest lepiej a mieszkańcy nadal przysyłają dowody na to, że nie wszędzie zapanował porządek.

Alba miała bardzo kiepski start po powrocie do Wałbrzycha. Przez pierwszy tydzień listopada okolice podwórkowych śmietników bardziej przypominały wysypiska a nasza redakcyjna skrzynka pękała w szwach od zdjęć przesyłanych przez zbulwersowanych wałbrzyszan. Wiele zgłoszeń napływało też do ratusza, dlatego urzędnicy założyli dedykowaną skrzynkę mailową by gromadzić wszelkie uwagi i przekazywać Albie. Dodatkowo sama firma uruchomiła też specjalną infolinię a prezes Alby deklarował, że po pierwszym tygodniu sytuacja powinna się unormować.
 
Po ponad dwóch tygodniach od powrotu Alby zgłoszenia o nieprawidłowościach nadal do nas napływają, choć jest ich już coraz mniej. Jak wygląda sytuacja z punktu widzenia władz miasta?
 
- Poprawiło się i to zdecydowanie. Już nie odbieramy tylu telefonów czy wiadomości mailowych dotyczących nieścisłości czy braku odbioru pojemników na śmieci. Z dnia na dzień jest coraz lepiej. Pierwszy tydzień faktycznie był bardzo ciężki ale dziś tych sytuacji jest coraz mniej - mówi rzecznik Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu Edward Szewczak.
 
 
Sytuacja się poprawiła ale nadal nie jest idealnie. Jak widać na zdjęciach z poniedziałkowego poranka są jeszcze miejsca, które wymagają uwagi. W większości przypadków chodzi o odbiór niektórych frakcji segregowanych jak papier czy szkło.
 
- Problemy jeszcze występują ale zakładamy, że są to jeszcze zaszłości z pierwszego tygodnia. Dla nas najważniejsze jest, że interwencje mieszkańców są rozpatrywane, Alba odbiera telefony i na bieżąco stara się reagować i my obserwujemy, że jest zdecydowanie lepiej - twierdzi Edward Szewczak.
 
 
Władze miasta zapowiadały wyciągnięcie surowych konsekwencji za początkowy bałagan, zapytaliśmy więc czy nie odstąpią od nich w związku z poprawiającą się sytuacją?
 
- Miasto nie odstąpi, natomiast na dzisiaj nasi prawnicy analizują sytuację, dokładnie wszystko liczą i jak tylko będziemy gotowi to przedstawimy konkretną informację - zapewnia Szewczak.
 
 
Przypominamy, że urzędowa skrzynka, na którą można kierować reklamacje dotyczące odbioru śmieci działa pod adresem smieci@um.walbrzych.pl.
 
plr
foto: użyczone
radakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno