Marcin Wasilewski Trio - koncert w Filharmonii Sudeckiej

25 lat Marcin Wasilewski Trio - jubileuszowy koncert w Filharmonii Sudeckiej juz 5 grudnia. 

Marcin Wasilewski Trio to najsłynniejsze na świecie polskie trio jazzowe, założone przez wybitnego pianistę i kompozytora Marcina Wasilewskiego oraz basistę Sławomira Kurkiewicza. Muzycy od wielu lat są ambasadorami polskiej kultury na świecie.

 
Laureaci licznych nagród, zdobywcy największej liczby Fryderyków w kategorii jazz – nagród Polskiego Przemysłu Muzycznego. Sam Marcin Wasilewski zgromadził na swoim koncie aż 9 statuetek. Mogą się poszczycić współpracą z niemal wszystkimi czołowymi postaciami polskiego i światowego jazzu. Jako Trio grali z takimi sławami jak Charles Lloyd, Joe Lovano, Nils Petter Molvaer, indywidualnie muzycy pracowali także z Branfordem Marsalisem, Janem Garbarekiem, Manu Katche, Alem Fosterem i wieloma innymi.  To oni przez prawie 20 lat współtworzyli na scenie legendarny Kwartet Tomasza Stańki oraz nagrali z nim albumy: Soul of Things, Suspended Night czy Lontano. Do dziś są najdłużej współpracującym z jedną z najważniejszych wytwórni jazzowych na świecie ECM Records polskimi artystami. 
 
W 2019 roku zespół obchodzi 25. rocznicę istnienia w niezmienionym składzie: Marcin Wasilewski fortepian, Sławomir Kurkiewicz kontrabas, Michał Miśkiewicz perkusja. Jego historia sięga jednak 1990 roku. Wówczas powstała formacja Simple Acoustic Trio. W 1993 roku do składu dołączył jako ostatni perkusista Michał Miśkiewicz, syn słynnego jazzowego saksofonisty Henryka Miśkiewicza. Od tego momentu formacja działa jako kompletny band niepoddający się żadnym personalnym zawirowaniom. Na swoim koncie mają 9 płyt, w tym nagrodzony w tym roku Fryderykiem w kategorii Jazzowy Album Roku krążek Live.
 
Jubileusz Marcin Wasilewski Trio zbiega się z również z obchodami 50-lecia istnienia jednej z najważniejszych wytwórni płytowych na świecie – ECM Records, macierzystej wytwórni, dla której Trio nagrało już 5 płyt, wcześniej występując na 3 albumach nieodżałowanego Tomasza Stańki w jego Kwartecie.
 
Druga znacząca rocznica to 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, przypadająca również na ten rok. To właśnie muzycy Marcin Wasilewski Trio (pod pierwotną nazwą Simple Acoustic Trio) jako pierwsi po śmierci Komedy sięgnęli po jego muzykę na swojej debiutanckiej płycie Komeda, która stała się jednym z najgłośniej komentowanych debiutów tamtych lat.
 
W ramach jubileuszu, w listopadzie i grudniu 2019 roku odbędzie się ogólnopolska trasa koncertowa. Podczas koncertów Trio zaprezentuje różne oblicza swojej twórczości, oddając hołd swoim wielkim mistrzom i mentorom: Krzysztofowi Komedzie oraz niedawno zmarłemu Tomaszowi Stańce.
 
Trasa Jubileuszowa Marcin Wasilewski Trio
50 lat ECM Records / 25 lat Marcin Wasilewski Trio
 
29.11 Białystok, Filharmonia Podlaska
2.12 Kielce, Filharmonia Świętokrzyska
3.12 Częstochowa, Filharmonia Częstochowska
4.12 Kraków, Manggha
5.12 Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
6.12 Zielona Góra, Filharmonia Zielonogórska
11.12 Toruń, Klub Od Nowa
12.12 Poznań, Centrum Kultury Zamek
13.12 Wrocław, Impart
15.12 Gdańsk, Filharmonia Bałtycka
16.12 Olsztyn, Filharmonia Warmińsko-Mazurska
 
Marcin Wasilewski Trio:
Marcin Wasilewski – fortepian,
Sławomir Kurkiewicz - kontrabas, 
Michał Miśkiewicz- perkusja
 
Koncert w wałbrzyskiej Filharmonii Sudeckiej - 5 grudzień 
 
Ceny biletów: 60 zł, 80 zł, 100 zł, 120 zł
 
Bilety dostępne na stronie Ticketmaster.pl, eBilet.pl, Biletyna.pl
w kasach sal koncertowych oraz w Salonach Empik i sklepach sieci Media Markt.
 
Więcej informacji na temat trasy i jubileuszu: 
marcinwasilewski.com, facebook.com/marcinwasilewskitrio.official, facebook.com/goodwalkmusic
Organizator: Good Walk 

opr. adm
foto: użyczona
redakcja@walbrzych24.com
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno