Menu

Czynsze komunalne w górę

Kolejne podwyżki w Wałbrzychu. Po podniesieniu opłat za wywóz śmieci tym razem rosną ceny czynszu w mieszkaniach komunalnych. Sprawdzamy o ile i czym podyktowane są te zmiany.

Czynsze komunalne w górę
Dotychczas bazowa stawka opłaty za 1 m. kw. wynosiła 6,58 zł. Na mocy podjętej przez Radę Miasta uchwały opłatę podnosi się do poziomu 7,53 zł, czyli dokładnie o 0,95 zł. Dla porównania obecnie we Wrocławiu stawka bazowa wynosi 7,60 zł ale już w Jeleniej Górze jest to 8 zł, w Łodzi 9 zł a w Zielonej Górze 9,5 zł. Czym podyktowana jest ta podwyżka?
 
- Ogromnie rosnącymi kosztami. Na przykład koszty pracownicze w 2014 roku, kiedy była ostatnia podwyżka pensje minimalne wynosiły 1680 zł, w przyszłym roku to będzie już 2600 zł. Nie tylko my mamy z tego powodu wyższe koszty ale też nasi usługodawcy od utrzymania czystości wokół budynków po przeglądy techniczne, kominiarskie a kończąc na tym, na czym najbardziej nam zależy czyli usługach budowlanych i remontowych. Wzrost kosztu remontu 1 m. kw. mieszkania od 2014 roku to 600 zł czyli prawie 100% - tłumaczy prezes MZB Kacper Nogajczyk.
 
 
Należy też pamiętać, że od stawki bazowej przysługują różnego rodzaju zniżki lub zwyżki ceny w zależności np. od stanu technicznego budynku, dostępności toalety itp. W uchwale zapisano, że do roku 2022 suma zniżek nie może przekroczyć 50%, natomiast od 2023 próg zostanie obniżony do 30%. Z kolei w nowych mieszkaniach przy ul. Husarskiej, gdzie ze względu na fakt, że są to mieszkania zupełnie nowe, czynsz może sięgać nawet 15-17 zł za 1 m.kw.
 
 
Jak tłumaczy Kacper Nogajczyk podwyżka mogłaby być jeszcze wyższa bo pozyskane w ten sposób sumy i tak nie pokryją wszystkich rosnących wydatków po stronie gminy ale zdecydowano się na pewien kompromis.
 
- Na wniosek pana prezydenta ustaliliśmy taką rozsądną stawkę, można nawet powiedzieć, że niską, która tylko w części rekompensuje poniesione koszty. W ubiegłych latach średnio co roku brakowało w budżecie około 6 milionów złotych. Ta podwyżka przyniesie zwiększenie przychodów o około 4,5 miliona - twierdzi Kacper Nogajczyk.
 
Nowe stawki zaczną obowiązywać najwcześniej od 1 kwietnia przyszłego roku.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   czynsz  |   mieszkanie komunalne  |   podwyżka  |   mzb  |  

Poranek z promilami

Wałbrzych — miasto bez dworca autobusowego

Wałbrzych: na których stacjach nie ma dziś paliwa ?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij