Menu

Cichy zabójca w twoim domu

Nie czuć go i nie widać a może nawet zabić. Wraz z nadejściem sezonu grzewczego rośnie ryzyko kontaktu z tlenkiem węgla. Jak się przed nim ustrzec lub ostatecznie jak rozpoznać nadchodzące zagrożenie?

Cichy zabójca w twoim domu
W przeciwieństwie do wielu trujących gazów ten jest praktycznie niemożliwy do wykrycia ludzkimi zmysłami. Nie ma żadnego koloru ani zapachu a kiedy zdamy sobie sprawę, że mogliśmy się nim zatruć, na ratunek może być już za późno.
 
- Takie pierwsze objawy to osłabienie i apatia, poczucie zmęczenia, zawroty głowy. Potem przychodzą omdlenia i przy dłuższej ekspozycji utrata przytomności a nawet zgon - tłumaczy rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu Tomasz Kwiatkowski.
 
Najbardziej narażone na zatrucie są osoby przebywające w słabo wentylowanych pomieszczeniach, gdzie dochodzi do spalania paliw stałych, głównie węgla ale także gazu, dlatego ryzyko wzrasta wraz z rozpoczęciem okresu grzewczego, kiedy do pracy wkraczają domowe piece i kotły. Jak uchronić się przed niepełnym spalaniem, które prowadzi do wytwarzania się tlenku węgla?
 
- To przede wszystkim regularne przeglądy przewodów kominowych, odpowiednie dopowietrzenie pomieszczeń aby był dostęp do powierza i mogło zachodzić pełne spalanie. Często zdarza się, że po wymianie starych nieszczelnych okien na nowe na przykład plastikowe, dochodzi do sytuacji, w której powietrza może być za mało i ograniczy to proces spalania - wymienia Tomasz Kwiatkowski.
 
 
 
Strażacy zdecydowanie odradzają zatykanie wszelkich kratek wentylacyjnych. Warto natomiast zaopatrzyć się w czujnik, który zaalarmuje nas o podwyższonym poziomie tlenku węgla zanim poczujemy pierwsze objawy podtrucia. Co należy zrobić kiedy czujka zadziała lub pojawią się wymienione wcześniej symptomy?
 
- Trzeba od razu pootwierać okna, zadzwonić po pogotowie oraz po strażaków. My ustalimy przyczynę występowania tlenku węgla a pogotowie udzieli niezbędnej pomocy medycznej, bo konieczne może być nawet leczenie szpitalne - dodaje Kwiatkowski.
 
 
Od pierwszych dni chłodu, gdy wałbrzyszanie zaczęli się dogrzewać Straż Pożarna już kilkanaście razy interweniowała w przypadkach związanych z tlenkiem węgla. W całym poprzednim sezonie zanotowano 81 podobnych interwencji.
 
plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Straż Pożarna  |   czad  |   tlenek węgla  |   zagrożenie  |   zatrucie  |   objawy  |   spalanie  |   piec  |   komin  |  

Gość Dnia - Piotr Sosiński

Wpadł do rzeki. Kierowcę wyciągali strażacy

Czy starzenie się powoduje stres?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij