Menu

Spektakl na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk

Grupa mieszkańców Świdnika, niewielkiej wsi na obrzeżach powiatu kamiennogórskiego tworzy spektakl na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk. Noblistka wspiera ten projekt i niewykluczone, że pojawi się na premierze.

Spektakl na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk
Za scenariusz spektaklu pod tytułem "Żurek" odpowiada założyciel Teatru Lokomotywa ze Świdnika Andrzej Łagoda. Jest to adaptacja opowiadania Olgi Tokarczuk ze zbioru "Gra na wielu bębenkach" oraz filmu o tym samym tytule w reż. Ryszarda Brylskiego z 2003 r.
 
 
Akcja toczy się w wiejskim sklepie w przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia. Losy mieszkańców splatają się wokół nowo narodzonego dziecka, do którego ojcostwa nikt się nie przyznaje.
 
- "Żurek" to poruszająca opowieść do miłości, poszukiwaniu dobra i prawdy w świecie brutalności i cynizmu o najważniejszych wartościach zapomnianych w pełnym pośpiechu współczesnym życiu - mówi reżyser spektaklu Andrzej Łagoda.
 
 
Inicjatywę Teatru Lokomotywa wsparło Stowarzyszenie Świdna, które złożyło wniosek o dofinansowanie projektu do Lokalnej Grupy Działania Kwiat Lnu.
 
 
- Otrzymaliśmy grant w wysokości 5400 zł, który wraz z wkładem własnym został przeznaczony na wykonanie scenografii, udźwiękowienie i oświetlenie oraz opłacenie profesjonalnego aktora do najbardziej wymagającej roli - mówi prezes Stowarzyszenia Świdnia Wiesław Truszkowski.
 
 
W spektaklu udział bierze 12 aktorów-amatorów z Teatru Lokomotywa, zarówno dorośli jak i dzieci. Spotykają się na próbach w świetlicy wiejskiej raz w tygodniu. Gościnnie wystąpi Tadeusz Wnuk, dyrektor Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze. Lokalnych artystów wspiera także sama Olga Tokarczuk, która zgodziła się zostać konsultantką.
 
- Pisarka jest teraz bardzo zajęta w związku ze zbliżającą się uroczystością wręczenia Literackiej Nagrody Nobla ale mamy jej zapewnienie, że na 95% będzie u nas na premierze - twierdzi Wiesław Truszkowski.
 
Premiera spektaklu zaplanowana jest na 21 grudnia. Będzie to już czwarta sztuka wystawiona przez Teatr Lokomotywa.
 
plr
foto: użyczone / ID Informacje Dolnośląskie
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Świdnik  |   Kamienna Góra  |   Olga Tokarczuk  |   spektakl  |   opowiadanie  |   Żurek  |   noblistka  |   teatr  |  

Chcecie kupić GDK ? Jest na sprzedaż

Wałbrzych: miał ponad 1,5 kg. marihuany

Poranek z promilami

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij