Spektakl na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk

Grupa mieszkańców Świdnika, niewielkiej wsi na obrzeżach powiatu kamiennogórskiego tworzy spektakl na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk. Noblistka wspiera ten projekt i niewykluczone, że pojawi się na premierze.

Wyświetl galerię 1/8
Za scenariusz spektaklu pod tytułem "Żurek" odpowiada założyciel Teatru Lokomotywa ze Świdnika Andrzej Łagoda. Jest to adaptacja opowiadania Olgi Tokarczuk ze zbioru "Gra na wielu bębenkach" oraz filmu o tym samym tytule w reż. Ryszarda Brylskiego z 2003 r.
 
 
Akcja toczy się w wiejskim sklepie w przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia. Losy mieszkańców splatają się wokół nowo narodzonego dziecka, do którego ojcostwa nikt się nie przyznaje.
 
- "Żurek" to poruszająca opowieść do miłości, poszukiwaniu dobra i prawdy w świecie brutalności i cynizmu o najważniejszych wartościach zapomnianych w pełnym pośpiechu współczesnym życiu - mówi reżyser spektaklu Andrzej Łagoda.
 
 
Inicjatywę Teatru Lokomotywa wsparło Stowarzyszenie Świdna, które złożyło wniosek o dofinansowanie projektu do Lokalnej Grupy Działania Kwiat Lnu.
 
- Otrzymaliśmy grant w wysokości 5400 zł, który wraz z wkładem własnym został przeznaczony na wykonanie scenografii, udźwiękowienie i oświetlenie oraz opłacenie profesjonalnego aktora do najbardziej wymagającej roli - mówi prezes Stowarzyszenia Świdnia Wiesław Truszkowski.
 
 
W spektaklu udział bierze 12 aktorów-amatorów z Teatru Lokomotywa, zarówno dorośli jak i dzieci. Spotykają się na próbach w świetlicy wiejskiej raz w tygodniu. Gościnnie wystąpi Tadeusz Wnuk, dyrektor Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze. Lokalnych artystów wspiera także sama Olga Tokarczuk, która zgodziła się zostać konsultantką.
 
- Pisarka jest teraz bardzo zajęta w związku ze zbliżającą się uroczystością wręczenia Literackiej Nagrody Nobla ale mamy jej zapewnienie, że na 95% będzie u nas na premierze - twierdzi Wiesław Truszkowski.
 
Premiera spektaklu zaplanowana jest na 21 grudnia. Będzie to już czwarta sztuka wystawiona przez Teatr Lokomotywa.
 
plr
foto: użyczone / ID Informacje Dolnośląskie
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno