Czy projekt murali będzie kontynuowany?

Projekt związany z wałbrzyskimi muralami można uznać za zakończony. Jego twórcy jednak chcą powrócić wiosną i nadal upiększać miejskie podwórka.

Przez kilka tygodni artysci, mieszkańcy Wałbrzycha i ich dzieci pracowali w pocie czoła by odmienić oblicze dwóch śródmiejskich podwórek. Dzięki ich zapałowi i środkom przekazanym przez Urząd Miejski w ramach programu Rewitalizacji udało się stworzyć trzy murale - dwa przy ul. Aptekarskiej i jeden pomiędzy ul. Słowackiego i Zajączka.
 
- To, co było w projekcie zaplanowane, zostało zrobione, nawet z nawiązką. Na podwórku z galerią zwierząt planowaliśmy namalować 17-18 zwierzaków ale udało się ich zrobić ponad 20, nawet 25 - mówi koordynator projektu, wrocławki artysta Mariusz Mikołajek.
 
 
Artyści nie chcą na tym poprzestać. Jak zauważyli mieszkańcy, stworzone ozdoby są wprawdzie imponujących rozmiarów ale ich otoczenie nadal nie wygląda za ciekawie i prosi się również o artystyczną rewitalizację.
 
- To jest projekt rozwojowy "Budujemy Miasto Sztuki" a jak coś się buduje to nie przez krótką chwilę, tylko robi się to etapami. Naszą ideą jest aby trwało to minimum dwa lata i żeby zmieniać całe przestrzenie przez malarstwo i wciągać w to ludzi. Wszystko oczywiście jest uzależnione od funduszy ale piszemy w tej chwili różne wnioski. Będziemy próbować w ministerstwie, różnych urzędach a nawet w firmach prywatnych - zapewnia Mikołajek.
 
 
Podwórko przy ul. Zajączka docelowo ma gościć jeszcze więcej zwierząt a wokół widać też wiele czekających na zagospodarowanie ścian. Przy ul. Aptekarskiej na dolnym poziomie artyści chcieliby stworzyć kolejne prace nawiązujące do wałbrzyskiej historii i tożsamości miasta. Przez zimę będą poszukiwać funduszy i jeśli uda się je pozyskać wrócą tu na wiosnę, gdy pogoda pozwoli wznowić prace malarskie.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno