Jak wygląda bieda...

O 400 tysiecy osób wzrosła w 2018 roku liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie - dziś ponad 2 miliony Polaków balansuje na granicy biologicznego przetrwania.  

– Dwa miliony to za dużo, by nie dostrzegać problemu. Tym bardziej, że zagrożenie dotyczy przede wszystkim tych, którzy raczej nie mają dość siły, by upominać się o swoje – podkreślają przedstawiciele stowarzyszenia Wiosna, twórcy "Raportu o biedzie" w rozmowie z portalsamorzadowy.pl .

W  2017 r. liczba osób zagrożonych ubóstwem relatywnym wyniosła w Polsce 5,61 mln osób i była o 872 tys. mniejsza, niż rok wcześniej. W roku 2018 tendencja spadkowa została zahamowana.  W 2018 roku liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie to  ponad 2 miliony Polaków. 

 

Jak donosi portalsamorzadowy.pl w tym roku twórcy raportu zbierali i opisali siedem głównych segmentów ubóstwa w Polsce oraz wskazali, kto w 2019 roku jest najbardziej narażony na życie w ekstremalnej biedzie. Znaleźli się wśród nich mieszkańcy  wsi, chorzy oraz niepełnosprawni, seniorzy, a nawet dzieci i młodzież narażone na tzw. biedę dziedziczoną.

 
Wbrew obiegowym sądom liczba dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie rośnie (z 325 tys. w roku 2017 do 417 tys. rok później W 2018 roku w skrajnym ubóstwie żyło w Polsce prawie pół miliona dzieci. Niektórzy nie muszą popełniać błędów, by popaść w biedę. Czasami wystarczy znaleźć się w nieodpowiednim miejscu i nieodpowiednim czasie – informują autorzy raportu.

Jak wynika z danych przedstawionych przez stowarzyszenie Wiosna, w 2018 roku ponad dwa miliony Polaków żyło w skrajnym ubóstwie, co oznacza, że na przeżycie miało do dyspozycji nie więcej niż 19 zł dziennie.
 
 
W 2018 roku w porównaniu z rokiem 2017, liczba osób żyjących w Polsce w skrajnym ubóstwie wzrosła o ponad 400 tys. i wynosi ponad 2 mln. Za minimum egzystencji uznaje się dziś dochód w wysokości 595 zł na osobę samotną i 1606 zł na rodzinę złożoną z dwójki dorosłych i dwojga dzieci. 
 
opr. kama
źródło: portalsamorzadowy.pl
foto: ilustracyjne (pixabay)
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno