Będzie referendum w Boguszowie - podpisy zebrane

Będzie referendum w sprawie odwołania z funkcji burmistrza Boguszowa - Gorc, Jacka C.   Inicjatorzy zebrali już wystarczającą liczbę podpisów mieszkańców by referendum mogło się odbyć. Trwa teraz weryfikacja list, za dwa tygodnie trafią one do Komisarza Wyborczego. 

Przypomnijmy, burmistrz Boguszowa Gorc, Jacek C. trafił nieco ponad miesiąc po zaprzysiężeniu do aresztu, przebywa tam już 11 miesięcy. Prokuratura postawiła burmistrzowi zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości 70 tysięcy złotych oraz wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach w kwocie ponad 4 mln złotych w gminie Boguszów-Gorce.  Jacek C. choć przeywa w areszcie od blisko roku, nadal jest burmistrzem i pobiera połowę wynagrodzenia - około 5 tys. złotych. 

Komitet społeczny w Boguszowie-Gorcach zawiązał się po tym, jak Rada Miejska nie wyraziła zgody na organizację referendum na wniosek klubu radnych Razem dla Boguszowa-Gorc. Ci sami radni ze wsparciem mieszkańców sięgnęli po drugą możliwość, jaką jest referendum społeczne ale by je w ogóle zorganizować trzeba zebrać podpisy od mieszkańców.
 
- Komitet Referendalny w Boguszowie-Gorcach rozpoczął kilka dni temu zbieranie podpisów. Mamy tego już całkiem sporą ilość. Jesteśmy w trakcie liczenia i chcemy 16 grudnia złożyć do Komisarza Wyborczego dokumenty do weryfikacji - mówi Daniel Geming, radny z klubu Razem dla Boguszowa-Gorc, jeden z inicjatorów referendum.
 
Aby móc zorganizować referendum najpierw musi je poprzeć co najmniej 10% mieszkańców gminy a później by było ważne do urn musi pójść minimum 3/5 głosujących w ostatnich wyborach na burmistrza. Choć inicjatorzy zakończyli obchód miejscowości to jednak chętni nadal mogą składać podpisy pod poparciem dla referendum.
 
- Do 16 grudnia każdy, kto mógł zostać pominięty bo na przykład nie było go w domu może jeszcze zgłosić się do komitetu referendalnego. Mogę powiedzieć, że około 80% mieszkańców zostało odwiedzonych przez wszystkich członków komitetu - twierdzi Daniel Geming.
 
Jak będzie wyglądać dalsza procedura po złożeniu dokumentów u Komisarza Wyborczego?
 
- Komisarz ma 30 dni na wydanie postanowienia i ewentualne rozpoczęcie kampanii referendalnej. Patrząc na inne miasta w Polsce, myślimy że w styczniu otrzymamy postanowienie i wówczas poznamy termin referendum i podejrzewamy, że wypadnie to z końcem lutego lub na początku marca - twierdzi Geming.
 
Mieszkańcy Boguszowa-Gorc to nie jedyni obywatele z Aglomeracji Wałbrzyskiej nie do końca zadowoleni z przebiegu ostatnich wyborów samorządowych. Już wiadomo, że wkrótce odbędzie się referendum w Lubawce. Tamtejszy komitet zebrał wymaganą liczbę podpisów a poprawność złożonych dokumentów potwierdził już Komisarz Wyborczy. Nie wyznaczono jeszcze daty ale inicjatorzy przewidują, że może to być koniec stycznia 2020. By odwołać burmistrz Ewę Kocembę do urn będzie musiało pójść co najmniej 2805 mieszkańców gminy Lubawka i oczywiście w większości opowiedzieć się za odwołaniem.
 
Wiecej o powodach organizacji referendum w Boguszowie-Gorcach dowiesz się TUTAJ
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno