Od dziś nowe przepisy - jeździmy 'na suwak'

Jazda na suwak i tworzenie korytarzy życia - to nowe obowiazki kierowców. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacja Prawa o ruchu drogowym.


 

Nowe przepisy wejdą w życie po 3 tygodniach od opublikowania ich w Dzienniku Ustaw. Co się zmieni?

Korytarz życia
Przede wszystkim kierowcy będą zobowiązani do tworzenia tzw. korytarzy życia.  Ma to ułatwić pojazdom uprzywilejowanym (pogotowiu, policji czy straży pożarnej)  łatwiejszy i przede wszystkim szybszy dojazd np. do wypadku. Kierowcy zobowiązani będą do zjechania jak najbliżej krawędzi drogi (z lewej lub prawej strony - w przypadku dwóch pasów ruchu) tak by powstał właśnie korytarz życia.

Jazda na suwak
O jeździe na suwak pisaliśmy już wielokrotnie - sprawdza sie to szczególnie na wałbrzyskich drogach, gdzie co chwilę widzimy remont. (czytaj wiecej tutaj)
Na czym polega jazda na suwak i kiedy powinno się ją stosować?
 
- Mamy z nią do czynienia, kiedy dwa pasy ruchu przechodzą w jeden i dochodzi do zwężenia jezdni. Wówczas pojazdy jadące pasem zwężającym powinny jechać nim jak najdłużej, do samego końca, po czym płynnie wjeżdżać pomiędzyu pojazdy jadące pasem, który biegnie dalej bez zwężenia, jeden za jeden jak "ząbki" w suwaku - radzi mł. asp. Maciej Jurgiewicz z Wydziału Ruchu Drogowego wałbrzyskiej policji.
 
Metoda ta jest skuteczna pod warunkiem, że jej zasady respektują zarówno kierowcy jadący pasem, który się kończy jak i poruszający się pasem ciągłym. Często jednak zdarza się, że elementarne błędy popełniają i jedni i drudzy. Pierwsi z nich przede wszystkim zbyt wcześnie starają się zjechać z kończącego się pasa, wiele razy zaobserwowaliśmy również kierowców, którzy jeszcze wcześniej zmieniają pas i korkują całą prawą jezdnię, pozostawiając lewy pas praktycznie pusty.
 
 
Z kolei kierowcy jadący prawym pasem powinni naprzemiennie puszczać pojazdy zjeżdżające z końca lewego pasa ale z tym także bywają problemy i między innymi dlatego wielu kierowców stara się jak najszybciej zmienić kończący się pas, bojąc się że nie zostaną później wpuszczeni i koło się zamyka.
 
Nowe przepisy wchodza w życie od dzisiaj.
plr/adm
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
 
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno