Będą wypisywać dzieci z lekcji religii ?

W Boguszowie-Gorcach część rodziców zastanawia się czy nie wypisać dzieci z lekcji religii -  to pokłosie zatrzymania przez policję księdza podejrzewanego o pedofilię. Leszek S. miał dopuścić się molestowania dwójki nieletnich, policję powiadomiła Świdnicka Kuria Biskupia. 

Chodzi o księdza z parafii w Boguszowie-Gorcach (był też w parafi w Głuszycy), który miał dopuszczać się pedofilii w latach 2002 -2019 roku. Miał on nakłaniać m.in do seksu oralnego. Do zatrzymania księdza Leszka S. doszło w Świdnicy. Księdzu zarzuca się dwa czyny o charakterze pedofilskim - seksualne wykorzystywanie małoletniego i seksualne nadużycie. Jak informuje wałbrzyska Prokuratura Rejonowa, na chwilę obecną można powiedzieć o dwóch osobach pokrzywdzonych. Z uwagi na dobro pokrzywdzonych, prokuratura nie ujawnia wieku ofiar. Ksiądz usłyszał zarzuty pedofilskie i trafił już do aresztu. 
 
Niektórzy mieszkańcy Boguszowa-Gorc są zbulwersowani i rozważają wypisanie swoich dzieci z lekcji religii.

Próbowaliśmy skontaktować się z dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 5 w Boguszowie Gorcach  i zapytać, czy wpłynęły do placówki pisma dotyczące wypisania uczniów z religii  - nie zdążyliśmy nawet zadać pytania, wicedyrektor Aleksandra Kuczkowiak nabrała wody w usta i rozłączyłą się.  Po kolejnym telefonie Kuczkowiak stwierdziła jedynie: 

- Ja w tej sprawie nie udzielam, żadnych informacji  (...) Ja nie jestem osobą kompetentną, proszę zadzwonić jutro do pani dyrektor  - powiedziała wicedrektor Szkoły, Aleksandra Kuczkowiak.   Dziś dyrektor Ewelina Kamińska-Sawicka była nieuchwytna, jak nas poinformowano, przebywała w Urzędzie Miasta.  

W czerwcu br. roku pożegnano zatrzymanego księdza,  bo odchodził z parafii w Boguszowie Gorcach. Kościół był pełny, księdzu, dziekowano mu za  10 lat pracy duszpasterskiej. Katecheta ze SP nr 5, mówił podczas pożegnania (w rozmowie z gosciem.pl):  

Kiedyś jeden starszy mądry proboszcz, widząc jak młody wikariusz cieszy się z tego, jak dobrze witano go w parafii, powiedział mu: nie bacz na to, jak cię witają, ale jak cię będą żegnać . 
 
Świdnicka Kuria Biskupia wydała oświadczenie w sprawie  duchownego i zapewnia o pomocy dla poszkodowanych.  
 
Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, że toczy się postępowanie kanoniczne dotyczące oskarżeń duchownego tejże diecezji,ks. Leszka S., o czyny przeciwko VI przykazaniu Dekalogu. Duchowny został odsunięty od posługi duszpasterskiej, a pokrzywdzonych wsparto pomocą specjalistyczną. Diecezja świdnicka zawiadomiła też organy ścigania o powzięciu wiadomości, mogących uzasadniać podejrzenie popełnienia przez tego duchownego czynów wykorzystania seksualnego małoletnich.

 
Wszystkie osoby, które posiadają wiedzę pozwalającą na rzetelne zweryfikowanie tego przypadku, w tym osoby pokrzywdzone, powinny zgłosić się do Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu, która prowadzi postępowanie karne w tej sprawie. Diecezja zapewnia pomoc duchową i psychologiczną ofiarom nadużyć seksualnych i ich bliskim, którą koordynuje delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w diecezji świdnickiej (kontakt mailowy: delegat@diecezja.swidnica.pl).

Zatrzymanie księdza zbiegło się z decyzją papieża Franciszka, który zniósł tajemnicę papieską dotyczącą ujawniania nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych. 
 
red
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno