Menu

Pamiętają o tragicznie zmarłych górnikach

34 lata temu, tuż przed świętami Bożego Narodzenia po raz ostatni zjechali pod ziemię. 18 zmarłych tragicznie górników wspominamy w naszym mieście do dziś.

Pamiętają o tragicznie zmarłych górnikach
1985 rok był wyjątkowo tragiczny dla wałbrzyskich górników. 11 września w Kopalni Węgla Kamiennego Thorez zginęło 5 osób a 22 grudnia w KWK Wałbrzych aż 18. Każdego roku w rocznicę tego zdarzenia punktualnie o godzinie 15:10 na cmentarzu przy ul. Moniuszki zapalane jest 18 zniczy dla uczczenia pamięci tragicznie zmarłych górników.
 
- Ta tragedia 22 grudnia 1985 roku sprawiła, że w wielu wałbrzyskich domach rodziny straciły ojców, synów i przyjaciół. W zasadzie nie ma rodziny wałbrzyskiej, w której nie byłoby górnika lub kogoś związanego z górnictwem, dlatego ta śmierć dotknęła wszystkich wałbrzyszan. Dlatego tak ważne jest abyśmy co roku o tej porze, o 15:10 spotykali się tutaj i w symboliczny sposób oddawali im cześć a także wszystkim, których pochłonęły wałbrzyskie kopalnie w liczbie 1029 ofiar - mówiła wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
 
 
- Trzysieści cztery lata temu oni tak jak my dzisiaj przygotowywali się do świąt Bożego Narodzenia, do wigilii i spotkań z bliskimi. Tradycja górnicza to nie tylko przyjemności i zabawy ale też wpisane w życie górnika chwile smutne i to jest ten moment, w którym czcimy pamięć wszystkich, którzy w powojennej historii miasta poświęcili swoje życie - dodał były wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk.
 
 
- Zawód górnika cieszył się zawsze szczególnym szacunkiem ponieważ wiązał się z wielkim niebezpieczeństwem. Rodziny żegnając swoich braci zwsze mówiły "szczęść Boże" i z niepokojem czekały na ich powrót z szychty i niestety jak wiemy nie wszyscy wrócili. Ta trudna praca górnicza, przez nas tak szanowana budowała dobrobyt i pomyślność naszej ojczyzny i naszego miasta. Jak wspomniała pani prezydent ponad tysiąc górników zginęło w pracy pod ziemią i to w bezpośrednim okresie świąt Bożego Narodzenia - mówił ks. Wiesław Rusin, proboszcz parafii św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.
 
 
Pełna relacja z uroczystości:
 
 
Górnicy, którzy zmarli na skutek wybuchu metanu w KWK "Wałbrzych" 22.12.1985 r:
Jan Bielecki
Władysław Bancewicz
Józef Czertarski
 
 
Zygmunt Garnkowski
Bogusław Haręza
Janusz Juda
Andrzej Kratiuk
Henryk Mazurkiewicz
Artur Micko
Zdzisław Siergiej
Paweł Słomski
Ryszard Szreiter
Ryszard Sądzyński
Zygmunt Słowikowski
Mirosław Sznajder
Roman Staśkiewicz
Tadeusz Wowk
Jacek Wiśniewski
 
Cześć ich pamięci!
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   wybuch metanu  |   kopalnia  |   kwk wałbrzych  |   tragedia  |   wspomnienie  |   rocznica  |   pamięć  |   górnicy  |  

Drugie życie obiektów pokopalnianych

Ponad 300 dzieci bawiło się podczas ''Górniczego Mikołaja'' w...

7 wspaniałych koszykarzy Górnika. Zastrzeżone numery koszulek

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij