Czy zrealizowaliśmy program Zielony Wałbrzych 2020?

Nieco ponad 6 lat temu w październiku 2013 roku Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej ogłosił duży program proekologiczny Zielony Wałbrzych 2020. Rok zawarty w nazwie programu już nadszedł, dlatego sprawdzamy w jakim zakresie udało się go zrealizować.

Głównym celem programu Zielony Wałbrzych 2020 było uczynienie naszego miasta jednym z najmniej zanieczyszczonych w Polsce.
 
- Ten program był wyznacznikiem pewnego kierunku. Przypominam, że o tym jak ważna jest dbałość o środowisko i naszą planetę mówiliśmy już sześć lat temu. Wówczas nie było jeszcze pożarów w Australii, najgorętszych kolejnych zim bez śniegu, suszy. Nie było Grety Thunberg - młodej aktywistki, która ożywiła myślenie rządzących, co robić aby uratować świat. Sześć lat temu zrobiliśmy coś, co obecnie stało się przedmiotem debaty wszystkich ludzi - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Mówiąc wówczas o roku 2020 wydawało się do odległą przyszłością. Ta przyszłość jednak już nadeszła, czy zatem założenia programu udało się zrealizować?
 
- Wałbrzych jest znacznie bardziej zielony niż był chociażby pięć lat temu. Jest czystszy, znacznie bardziej przyjazny do życia. Poziom zanieczyszczenia a zwłaszcza niska emisja jest na o wiele niższym poziomie niż kilka lat temu i właściwie Wałbrzych nie funkcjonuje na żadnej liście miast z poważnym problemem niskiej emisji czy smogowym, choć oczywiście on jest ale zlikwidowaliśmy setki "kopciuchów" i następne będziemy likwidować w tym roku bo utrzymamy program dofinansowania likwidacji pieców węglowych na rzecz innych źródeł - zapowiada Roman Szełemej.
 
Z zapowiadanych planów nie wszystko udało się w pełni zrealizować. Sześć lat temu była mowa o systemie wypożyczalni rowerów elektrycznych, której do dziś w Wałbrzychu nie ma. Udało się natomiast rozbudować sieć ścieżek rowerowych wokół miasta. Były plany zarybienia Pełcznicy w obrębie miasta ale zamiast tego wpuszczono ryby do Szczawnika. Usunięto również źródła ścieków komunalnych wpadających do tych rzek.
 
 
Pojawiły się nowe pomysły jak projekt Stop Plastik a także uchwały zmuszające mieszkańców do coraz bardziej skrupulatnej segregacji odpadów. To oczywiście nie kończy proekologicznej ścieżki, na którą wszedł Wałbrzych. Czego możemy spodziewać się w przyszłości?
 
- Będziemy wspierać instalacje fotowoltaiczne. Być może uda się rozpocząć budowę farmy fotowoltaicznej w tym roku. Będziemy szukać wody, której zaczyna nam powoli na terenie Sudetów brakować i temu służy między innymi inwestycja w szybie Pokój w Jedlinie - mówi Szełemej.
 
 
Prezydent zapowiada, że miasto nie zejdzie z wytyczonej przez program Zielony Wałbrzych 2020 ścieżki, być może wyznaczone zostaną nowe cele na najbliższą dekadę choć zamiast sformalizowanego długoterminowego programu będzie to raczej szereg mniejszych działań dostosowujących funkcjonowanie miasta w dobie drastycznych zmian klimatu.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno