Menu

20 tys. odpadów plastikowych mniej

Fabryka NSK Steering Systems Europe jako pierwsza duża firma otrzymała od Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja certyfikat Stop Plastik. Dzięki proekologicznym zmianom w samej tylko stołówce firma ograniczyła produkcję plastikowych odpadów o ponad 20 tysięcy różnych elementów.

20 tys. odpadów plastikowych mniej
Firma NSK rozpoczęła działalność w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w 2005 roku. Produkuje głównie układy sterowania dla znanych marek motoryzacyjnych na całym świecie. Wałbrzyska fabryka właśnie dołączyła do na razie skromnego, ale powiększającego się grona firm z certyfikatem "Stop Plastik" przyznawanego przez Urząd Miejski w Wałbrzychu.
 
Więcej o certyfikacie przeczytasz TUTAJ
 
- Cieszy nas, że obserwujemy oddolny ruch, czyli świadomość tak zwanych zwykłych ludzi na temat tego, jak można uniknąć plastiku w codziennym życiu w sposób racjonalny. Przybywa coraz więcej ludzi, którzy rozumieją, że coś z tym trzeba zrobić, każdy na własną skalę. Ta inicjatywa w NSK wyszła od pracowników, a firma to popiera. Ważne jest to, że pojawiło się kolejne miejsce w Wałbrzychu, gdzie się o tym myśli. Nikt za to nie płaci, nie idą za tym żadne materialne nagrody oprócz symbolicznego certyfikatu. To jest dowód na odpowiedzialność i to, że edukacja przynosi efekty - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
- Istotne dla nas było działanie Urzędu Miejskiego, które doskonale wpisywało się w strategię naszej firmy, gdzie ochrona środowiska to jeden z głównych filarów, dlatego łatwiej było nam włączyć się w projekt Urzędu Miejskiego - mówi Andrzej Gajdziński dyrektor zakładu NSK Steering Systems Europe w Wałbrzychu.
 
 
Wśród wielu proekologicznych działań najbardziej w ideę Stop Plastik wpisała się wymiana jednorazowych akcesoriów plastikowych w zakładowej restauracji.
 
- Zrobiliśmy burzę mózgów z pracownikami i zastanawialiśmy się, w jakim zakresie możemy zacząć redukcję plastiku. Stopniowo udało nam się zredukować całkowicie plastikowe torebki, zastąpiliśmy plastikowe kubki ich biodegradowalnymi odpowiednikami - mówi Hiroki Nukui menedżer administracji w NSK Steering Systems Europe.
 
O tym, z jakimi ilościami jednorazowego plastiku mieliśmy do czynienia w restauracji pracowniczej przed zmianami, uświadomiła nas jej kierowniczka.
 
 
- Do końca grudnia udało nam się zejść całkowicie z 5000 butelek PET do zera. Torby plastikowe to było 150 sztuk a woreczków na kanapki 2000 miesięcznie. Kubeczków plastikowych było 13700 miesięcznie. Wszystko zamieniliśmy na materiały z papieru czy na przykład menuboxy ze styropianowych na trzcinę cukrową. Cieszymy się, że firmy wypuszczają już napoje w butelkach szklanych i puszkach. Był problem z wodą, ale mamy już firmę, która dostarcza ją w dużych szklanych butelkach. Udało nam się w pełni pozbyć butelek PET, jeśli chodzi o napoje gazowane i niegazowane. Soki wprowadziliśmy zupełnie bez kubeczków, bo do dystrybutora podchodzi się ze szklanką, która potem trafia do mycia - wymienia Sabina Komanowska z firmy Compass Group, kierownik restauracji pracowniczej w NSK.
 
 
Podczas wizyty w fabryce pokazano nam wiele proekologicznych rozwiązań jak systemy sterowania oświetleniem w celu zaoszczędzenia energii czy rozwiązania ograniczające ilość produkowanych odpadów. Fabryka w procesie produkcji nie pozbyła się w całości plastiku, bo obecnie jeszcze nie pozwala na to technologia, ale jak przekonuje nas dyrektor fabryki firma stale szuka rozwiązań by maksymalnie ograniczyć jego zużycie.
 
- Plastik sam w sobie, jeśli jest rozsądnie używany, to nie jest wielkie zło, na przykład gdy mówimy o opakowaniach zwrotnych, które są cały czas w obiegu. Wówczas jest to korzyść dla środowiska. Jeśli natomiast mówimy o opakowaniach jednorazowych czy foliach to jest tu pole do popisu i obszar, w którym już zaczęliśmy pracować z naszymi dostawcami w zakresie komponentów dostarczanych do naszego zakładu - mówi Andrzej Gajdziński.
 
 
Firma utworzyła obok działu BHP specjalną komórkę zajmującą się kontrolowaniem wpływu fabryki na środowisko. Prowadzi także proekologiczne szkolenia wśród pracowników zachęcając do stosowania przyjaznych środowisku rozwiązań w codziennym życiu.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

niedoinformowany (12 stycznia 2020 15:58)
Panie Prezydencie czy NSK pomaga miastu w jakikolwiek sposób, jeżeli tak to super, że Pan odwiedził tę fabrykę
kot (10 stycznia 2020 10:24)
Cytuję użytkownika: Lola
Cytuję użytkownika: dwarf
Stop Plastik? Po jakiemu to, po hebrajsku? Stop (komu? czemu?) plastikowi.
Od dawna słowniki języka polskiego podają, że na wyroby z tworzyw sztucznych można mówić plastyki albo plastiki, w obiegu są także przymiotniki plastykowy i plastikowy. Nim się popiszesz niewiedzą ,zajrzyj do netu !
a ty Lola oprócz czytania słowników umiesz czytać ze zrozumieniem? Rzeczowniki w języku polskim podlegają odmianie. No chyba, że hasło jest hasłem ostrzegawczym typu "STOP POLE MINOWE"
Lola (9 stycznia 2020 20:06)
Cytuję użytkownika: dwarf
Stop Plastik? Po jakiemu to, po hebrajsku? Stop (komu? czemu?) plastikowi.
Od dawna słowniki języka polskiego podają, że na wyroby z tworzyw sztucznych można mówić plastyki albo plastiki, w obiegu są także przymiotniki plastykowy i plastikowy. Nim się popiszesz niewiedzą ,zajrzyj do netu !
pieszy (9 stycznia 2020 17:42)
A na Żeromskiego jest na nawierzchni i chodnikach lepka maz błotna chlapiąca na prawo i lewo. Za co my płacimy tym nierobom gminnym?
Basi (9 stycznia 2020 16:57)
Czy te certyfikaty są ekologiczne i dsdzą się spłukać w kiblu?
Romuald (9 stycznia 2020 11:29)
Banda złodzieji podniosła ceny wywozu śmieci zmieniła operatora a śmierci zalegają mieszkańcy nie mają gdzie składać śmierci sortowanych bo pojemniki są pełne od tygodni a prezydent się lansuje za naszą kasę
ksiegowy (9 stycznia 2020 9:56)
Schizofrenia gminna;Mobruk i toksyczne odpady w pobliżu śródmieścia tolerowany ale plastyk juz nie.Plastyk a nie plastik.Tu jest Polska!
dwarf (9 stycznia 2020 9:52)
Stop Plastik? Po jakiemu to, po hebrajsku? Stop (komu? czemu?) plastikowi.
Kaczorek PiSolek (9 stycznia 2020 7:37)
Cytuję użytkownika: Misiekk
Plastik... jakie to modne... A Mobruk i tak zapłonie na wiosnę i w wakacje... jak Co roku
Mobruk podpalany był zawsze na wybory, wtedy latali i kampanie urzadzali pod mobrukiem. Jak ludzie przestali się nabierać na pożary mobruka już mało dyskutowali, to nagle od paru lat pożarów nie ma, bo nie ma już zainteresowania.
inż. A. Partacz (8 stycznia 2020 22:49)
Ale opary będą nieszkodliwe.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   NSK  |   stop plastik  |   plastik  |   jednorazowy  |   restauracja  |   papierowe  |  

Poranek z promilami

Wałbrzych — miasto bez dworca autobusowego

Wałbrzych: na których stacjach nie ma dziś paliwa ?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij