Menu

Biedaszybów już prawie nie ma

W szczytowym okresie działalności nielegalnym wydobyciem węgla w Wałbrzychu według oficjalnych danych mogło się trudnić ponad 700 osób. W praktyce zapewne było ich jeszcze więcej ale teraz zdaniem Straży Miejskiej jest to temat marginalny. Czy zatem na dobre zamknęliśmy rozdział pt. wałbrzyskie biedaszyby?

Biedaszybów już prawie nie ma
W Wałbrzychu nadal działa specjalny zespół monitorujący zjawisko nielegalnego wydobycia węgla ale zdaniem zastępcy komendanta Straży Miejskiej ich działania coraz częściej sprowadzają się wyłącznie do patrolowania niż interweniowania.
 
- Na terenie miasta Wałbrzycha ten problem już praktycznie nie istnieje. Są to jedynie sporadyczne przypadki, gdzie podczas patrolu udaje nam się zlokalizować nowe wyrobisko ale są to jednostkowe przypadku w porównaniu do lat ubiegłych, kiedy odbywało się to na masową skalę - mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Wałbrzychu Andrzej Piotrowski.
 
Zdaniem strażników rośnie też świadomość mieszkańców co do szkodliwości tego procederu a dzięki różnym programom jest coraz mniej przestarzałych pieców, dlatego tzw. "biedaszybnikom" brakuje potencjalnych klientów, zwłaszcza że wałbrzyski węgiel nigdy nie nadawał się do palenia w warunkach domowych.
 
 
- Mieszkańcy zgłaszają nam przypadki nielegalnego wydobycia węgla, choć ostatnio mieliśmy taką interwencję w dzielnicy Sobięcin, gdzie wysłany na miejsce patrol  nie potwierdził tego zdarzenia. Zgłoszenie dotyczyło przeładunku węgla w workach na samochód a okazało się, że była to zwykła przeprowadzka mieszkańca, który wywoził materiały z komórki do innego miejsca zamieszkania. Mieszkańcy są wyczuleni a my za każdym razem sprawdzamy wszystkie zgłoszenia - twierdzi Piotrowski.
 
Wszelkie podejrzenia wydobycia lub handlu węglem wątpliwego pochodzenia można zgłaszać na policję lub do Straży Miejskiej. Mundurowi przypominają, że palenie węglem słabej jakości może zakończyć się poważnym uszkodzeniem pieca.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   biedaszyby  |   straż miejska  |   węgiel  |   kopanie  |  

Powstanie monografia Wałbrzycha ?

Danuta Marosz w ''Dzień dobry Wałbrzych'' (podcast)

Jest już pierwszy, profesjonalny teledysk zespołu Paranoja

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij