Starosta idzie na wojnę z marszałkiem województwa?

Starosta Powiatu Wałbrzyskiego, Krzysztof Kwiatkowski wzywa  Cezarego Przybylskiego do rezygnacji z funkcji Marszałka Województwa Dolnośląskiego i natychmiastowego przekazania dokumentacji byłej drogi DW 380.  

Przypomnijmy, że chodzi o drogę między Głuszycą, a Unisławiem Śląskim. Drogą od 1 stycznia zarządza starostwo, które  zamknęło ją dla ruchu – argumentując to bezpieczeństwem. Jak informuje starostwo – nie została mu przekazana dokumentacja przez Urząd Marszałkowski.  Wcześniej drogą zarządzała Dolnośląska Służba Dróg i Kolei.

Teraz starostwo pokazało  dokumenty, w których m.in. przedstawia oficjalne stanowisko Związku Powiatów Województwa Dolnośląskiego, w którym wyraża zdecydowany i jednoznaczny sprzeciw przeciwko zamiarowi tzw. „kaskadowego” przekazania odcinków dróg wojewódzkich realizowanego poprzez Województwo Dolnośląskie celem przekazania ich na rzecz samorządów powiatowych. Treść dokumentu przeczytasz tutaj
 
Decyzję Dolnosląskiego Wojewódzkiego Inspektoriatu Budowalnego znajdziesz tutaj
 
Starostwo napisało też skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. 

Wczoraj  starosta Krzysztof Kwiatkowski poinformował nas, że: 
dotychczasowy zarządca drogi czyli Dolnośląska Służba Dróg i Kolei do dnia dzisiejszego nie przekazała żadnej dokumentacji odnośnie stanu technicznego tej drogi. Nie przekazano nam kart obiektów. Nie przekazano żadnych informacji odnośnie tego, czy ta droga spełnia podstawowe warunki bezpieczeństwa i utrzymania ruchu. - mówi starosta wałbrzyski, Krzysztof Kwiatkowski.

Oświadczenie w sprawie przekazanej Starostwu Powiatu Wałbrzyskiego drogi DW 380 przesłał Urzad Marszałkowski: .
 
Zgodnie z prawem stanowionym przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego, pod koniec listopada 2019 roku podjęta została uchwała pozbawiająca z dniem 1 stycznia 2020 roku dawnej drogi wojewódzkiej nr 380 kategorii drogi wojewódzkiej. Droga ta w granicach powiatu wałbrzyskiego, na odcinku między Unisławem Śląskim a Głuszycą od 1 stycznia 2020 roku stała się drogą kategorii powiatowej, a zarządcą drogi odpowiedzialnym za jej utrzymanie jest Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu. Samorząd Województwa oferował Starostwu wsparcie finansowe na wykonanie niezbędnych prac remontowych dla tego odcinka drogi, jednak Powiat Wałbrzyski nie skorzystał z pomocy.
 
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei informowała wałbrzyskie Starostwo, że pełna dokumentacja dotycząca przekazanej drogi zostanie przekazana najpóźniej do końca stycznia 2020 roku. Jest to postępowanie zgodne z prawem oraz z zachowaniem wymaganych terminów, ale również z praktyką kaskadowego przekazywania dróg w całym kraju.
 
Zamknięcie odcinka drogi powiatowej między Rybnicą Leśną a Głuszycą jest wyłącznie decyzją Starosty Wałbrzyskiego, który takie działanie podejmuje z własnej woli i na własną odpowiedzialność. Zwracamy uwagę, że zamknięcie drogi miało miejsce bez zatwierdzenia zastępczej organizacji ruchu. Zamknięcie drogi można uznać za niezasadne i niezrozumiałe. Jest to działanie, które wyklucza komunikacyjnie mieszkańców okolicznych miejscowości. Natomiast, coraz liczniejsze wypowiedzi Pana Starosty Krzysztofa Kwiatkowskiego pojawiające się m.in. w mediach społecznościowych uznajemy za absurdalne, nieeleganckie i szkalujące Samorząd Województwa Dolnośląskiego.
 
Samorząd Województwa zawsze postępuje zgodnie z prawem oraz otwarty jest na dialog, współpracę i porozumienie ze wszystkimi samorządami lokalnymi. Wierzymy, że Panu Staroście Wałbrzyskiemu nie brakuje profesjonalizmu, znajomości prawa oraz dobrej woli, aby możliwa była dobra współpraca między samorządami.
 
Michał Nowakowski
Rzecznik Prasowy Marszałka Województwa Dolnośląskiego


 
 
red
foto: WTV
dokumentacja przekazana przez Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno