Pomagają bezdomnym

Na szczęście w Wałbrzychu i regionie tej zimy nikt nie zmarł z wychłodzenia. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej musi zapewnić bezpieczne warunki do przetrwania zimy osobom pozbawionym dachu nad głową.

Jak szacuje kierownik Centrum Wsparcia Socjalnego do końca ubiegłego roku z pomocy skierowanej do osób bezdomnych skorzystało w Wałbrzychu prawie 400 osób. Poza ośrodkami wsparcia czyli schroniskami nadzorowanymi przez MOPS w przestrzeni miejskiej przebywa około 50 osób bezdomnych. Najwięcej wysiłku w ostatnim czasie położono na zapewnienie opieki bezdomnym matkom z dziećmi tworząc ośrodek przy ul. Ogrodowej.
 
- Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży ma zapewnić wsparcie kompleksowe. Nie polega ono na pobycie rodzin w schronisku tylko w domu. Nazwa zmienia i determinuje funkcjonalność tego miejsca. Wykorzystaliśmy dotacje i wykonaliśmy niezbędne remonty. Oczywiście przebywają tam te same osoby, które wcześniej były w schronisku ale pracujemy na zupełnie innych narzędziach, podpisujemy programy usamodzielnienia określające zakres współpracy, prowadzimy warsztaty, które mają wskazać mamom jak zajmować się dziećmi, gdy należy popracować nad pewnymi kwestiami. Jest to walka o zmianę stylu życia, uzyskanie lokalu socjalnego - wymienia kierownik Centrum Wsparcia Socjalnego Łukasz Lipka.
 
 
Dla bezdomnych mężczyzn nadal działa schronisko przy ul. Pocztowej. Warunkiem pobytu jest zachowanie trzeźwości a w przypadku braku takiej możliwości bezdomni kierowani są do ogrzewalni przy ul. Beethovena.
 
- Tam może zgłosić się każda osoba, która będzie miała taką potrzebę bez względu na to czy jest trzeźwa czy nie. Bywa, że do ogrzewalni przewożone przez policję lub Straż Miejską są osoby znalezione nocą w miejscach, gdzie pobyt zagraża ich bezpieczeństwu. Mogą oni przenocować w ogrzewalni w godzinach od godziny 19:00 do 7:00 - mówi Łukasz Lipka.
 
 
Strażnicy miejscy również we współpracy z MOPS-em starają się regularnie kontrolować miejsca, gdzie przebywają osoby bezdomne nie wykazujące chęci otrzymania żadnej pomocy.
 
- Mamy nie tylko informacje o przebywaniu takich osób w piwnicach czy na strychach i klatkach schodowych ale także MOPS informuje nas o osobach przebywających w nieogrzewanych mieszkaniach. Kontrolujemy te miejsca i jeśli okazuje się, że niezbędna jest pomoc powiadamiamy MOPS lub przewozimy takie osoby do noclegowni czy ogrzewalni - mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Wałbrzychu Andrzej Piotrowski.
 
 
Głównym celem służb jest przede wszystkim zapobieganie zamarznięciu a idealną dla MOPS-u sytuacją jest chęć wyjścia z życiowego "dołka" osób bezdomnych i próba powrotu do normalnego funkcjonowania i takie sytuacje również się zdarzają.
 
- To są bardzo duże sukcesy przede wszystkim tych ludzi, którzy potrafią opuścić schronisko, wynająć mieszkanie, podjąć i utrzymać zatrudnienie i wiemy, że doskonale sobie radzą. Takich osób tylko ze schroniska na Pocztowej w ubiegłym roku było 21 - mówi Łukasz Lipka.
 
Ponadto MOPS dysponuje także mieszkaniami chronionymi oraz lokalami kryzysowymi na wypadek konieczności nagłej pomocy w losowych zdarzeniach. Informację o osobach bezdomnych przebywających na terenie miasta można zgłaszać Straży Miejskiej pod numerem telefonu 986.
 
plr
foto: videoblocks
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno