Rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie

W trosce o bezpieczeństwo osób starszych funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu we współpracy z pracownikami Spółdzielni Mieszkaniowej „Podzamcze” w Wałbrzychu zorganizowali debatę społeczną pn. "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ".

Debatę prowadziła nadkom. Magdalena Korościk z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu. Omówiła m.in. funkcjonowanie i sposób użytkowania narzędzi pomocniczych służących do kontaktu ze społeczeństwem, takich jak „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”,„Moja Komenda” oraz aplikacja „Blisko”. Naczelnik Wydziału Prewencji Komisariatu I Policji w Wałbrzychu asp.szt. Damian Humiński oraz Naczelnik Wydziału Kryminalnego Komisariatu I Policji w Wałbrzychu asp.szt. Marta Wojtanowska  przedstawili założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas", plany priorytetowe poszczególnych dzielnicowych oraz zagrożenia jakie występują w dzielnicy „Podzamcze”.
 
 
W czasie spotkania  wskazano sytuacje, w których seniorzy mogą stać się ofiarami przestępstw oraz sposoby ich unikania. Prelegenci przybliżyli słuchaczom tematykę działania oszustów, m.in. metodą "na wnuczka" i "na policjanta". Poinformował również, jak należy postępować w przypadku zagrożenia oraz jak skutecznie można poprawić swoje bezpieczeństwo.
 
 
Przedstawiono także różnorodność oszustw i innych przestępstw, jakie dokonywane są na osobach starszych. Zebrani żywo dyskutowali i wymieniali się doświadczeniami na temat reagowania i zapobiegania tego rodzaju przestępstwom. Podczas debaty poruszano także zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym dotyczące noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu.
 
 
Głos w debacie zabrał również Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Podzamcze” Tadeusz Choczaj omawiając przypadki, gdy próbowano oszukać mieszkańców Podzamcza metodą na pracownika spółdzielni.
 
W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele banku. Mówili min. o bezpiecznym korzystaniu z konta oraz kartach bankomatowych. Seniorzy zgłaszali swoje propozycje, oczekiwania i potrzeby. Podzielili się spostrzeżeniami na temat czynników, które negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.
 
opr.plr
foto: użyczone / KMP w Wałbrzychu
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno