Menu

Komisarz Wyborczy podał datę referendum

Referendum w sprawie odwołania burmistrza Boguszowa-Gorc Jacka C. odbędzie się 15 marca br. Jego inicjatorzy dopełnili wszystkich formalności więc Komisarz Wyborczy przychylił się do ich wniosku.

Komisarz Wyborczy podał datę referendum
Burmistrz Boguszowa-Gorc Jacek C. od ponad roku przebywa w areszcie oczekując na proces, który zaplanowano na 30 stycznia. Burmistrz jest oskarżony o korupcję, zarówno podczas pełnienia funkcji burmistrza (70 tys. zł.), jak i starosty wałbrzyskiego (10 tys. zł.). Miał też powoływać się na wpływy w Urzędzie Skarbowym i Izbie Administracji Skarbowej. Oskarżony jest też o wyrządzenie szkody w wielkich rozmiarach w Gminie Boguszów-Gorce, w kwocie 4mln zł.
 
Czytaj więcej:
 
Nie czekając na wyrok sądu część radnych Boguszowa-Gorc domagała się ustąpienia burmistrza ze stanowiska w związku z przedłużającym się aresztem uniemożliwiającym sprawowanie urzędu i negatywnym wpływem na wizerunek miasta. W liście skierowanym do radnych Jacek C. stanowczo odrzucił takie rozwiązanie zapewniając, że jest niewinny.
 
Radni z klubu "Razem dla Boguszowa-Gorc" próbowali zatem przeforsować projekt referendum w sprawie odwołania burmistrza ale zabrakło głosów poparcia w czasie sesji Rady Miasta. Sięgnięto zatem po inne rozwiązanie - referendum obywatelskie zwołane na wniosek mieszkańców. Pod tym pomysłem podpisało się 3 tys. mieszkańców Boguszowa-Gorc i miesiąc temu złożono stosowne dokumenty u Komisarza Wyborczego.
 
Kilka dni przed upływem ustawowego terminu Komisarz Wyborczy potwierdził spełnienie wszystkich wymogów niezbędnych do zwołania referendum i wyznaczył termin jego przeprowadzenia na niedzielę 15.03.2020 r.
 
 
Aby referendum uznać za ważne będzie musiało w nim wziąć udział 3/5 liczy głosujących w ostatnich wyborach, kiedy wybierano burmistrza. To oznacza, że tym razem przy urnach powinno się zameldować około 3070 wyborców a do odwołania burmistrza dojdzie jesli większość z nich postawi krzyżyk przy odpowiedzi "TAK".
Podczas zbierania podpisów pod poparciem dla referendum to jego inicjatorzy odwiedziali mieszkańców ale już podczas samego głosowania, każdy będzie musiał osobiście pofatygować się do lokalu wyborczego. Pomysłodawcy mają czas do 13 marca by przekonać mieszkańców do swoich racji.
 
Tymczasem burmistrzowi Jackowi C. przebywającemu w areszcie przysługuje wynagrodzenie obniżone ustawowo do 5 tyięcy złotych do odwołania ze stanowiska lub prawomocnego wyroku skazującego.
 
 
plr
foto: archiwum / użyczone (Referendum Obywatelskie Boguszów-Gorce)
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Boguszów-Gorce  |   Jacek C  |   burmistrz  |   referendum  |   odwołanie  |   głosowanie  |  

Droga przez mękę - jedziemy ul. 1 Maja

Legendy motoryzacji w doskonałej formie (FOTO+VIDEO)

Filmowe podsumowanie Sudeckiej Setki

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij