Komisarz Wyborczy podał datę referendum

Referendum w sprawie odwołania burmistrza Boguszowa-Gorc Jacka C. odbędzie się 15 marca br. Jego inicjatorzy dopełnili wszystkich formalności więc Komisarz Wyborczy przychylił się do ich wniosku.

Burmistrz Boguszowa-Gorc Jacek C. od ponad roku przebywa w areszcie oczekując na proces, który zaplanowano na 30 stycznia. Burmistrz jest oskarżony o korupcję, zarówno podczas pełnienia funkcji burmistrza (70 tys. zł.), jak i starosty wałbrzyskiego (10 tys. zł.). Miał też powoływać się na wpływy w Urzędzie Skarbowym i Izbie Administracji Skarbowej. Oskarżony jest też o wyrządzenie szkody w wielkich rozmiarach w Gminie Boguszów-Gorce, w kwocie 4mln zł.
 
Czytaj więcej:
 
Nie czekając na wyrok sądu część radnych Boguszowa-Gorc domagała się ustąpienia burmistrza ze stanowiska w związku z przedłużającym się aresztem uniemożliwiającym sprawowanie urzędu i negatywnym wpływem na wizerunek miasta. W liście skierowanym do radnych Jacek C. stanowczo odrzucił takie rozwiązanie zapewniając, że jest niewinny.
 
Radni z klubu "Razem dla Boguszowa-Gorc" próbowali zatem przeforsować projekt referendum w sprawie odwołania burmistrza ale zabrakło głosów poparcia w czasie sesji Rady Miasta. Sięgnięto zatem po inne rozwiązanie - referendum obywatelskie zwołane na wniosek mieszkańców. Pod tym pomysłem podpisało się 3 tys. mieszkańców Boguszowa-Gorc i miesiąc temu złożono stosowne dokumenty u Komisarza Wyborczego.
 
Kilka dni przed upływem ustawowego terminu Komisarz Wyborczy potwierdził spełnienie wszystkich wymogów niezbędnych do zwołania referendum i wyznaczył termin jego przeprowadzenia na niedzielę 15.03.2020 r.
 
Aby referendum uznać za ważne będzie musiało w nim wziąć udział 3/5 liczy głosujących w ostatnich wyborach, kiedy wybierano burmistrza. To oznacza, że tym razem przy urnach powinno się zameldować około 3070 wyborców a do odwołania burmistrza dojdzie jesli większość z nich postawi krzyżyk przy odpowiedzi "TAK".
Podczas zbierania podpisów pod poparciem dla referendum to jego inicjatorzy odwiedziali mieszkańców ale już podczas samego głosowania, każdy będzie musiał osobiście pofatygować się do lokalu wyborczego. Pomysłodawcy mają czas do 13 marca by przekonać mieszkańców do swoich racji.
 
Tymczasem burmistrzowi Jackowi C. przebywającemu w areszcie przysługuje wynagrodzenie obniżone ustawowo do 5 tyięcy złotych do odwołania ze stanowiska lub prawomocnego wyroku skazującego.
 
 
plr
foto: archiwum / użyczone (Referendum Obywatelskie Boguszów-Gorce)
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno