25-lecie Sztolni Walimskich

Sztolnie Walimskie obchodzą 25 lat, od uroczystego otwarcia obiektu (dokładnie 23 stycznia 1995). Z okazji rocznicy, w czwartek 23 stycznia 2020 roku, w ramach Dni Otwartych Sztolni Walimskich będzie można bezpłatnie zwiedzić podziemia, a także obejrzeć wystawę przygotowaną specjalnie na tę okazję. 

Sztolnie Walimskie, to jeden z niedokończonych podziemnych kompleksów „Riese” w Górach Sowich budowanych przez nazistowskie Niemcy w czasie drugiej wojny światowej.
 
Pierwsze prace porządkowe przy podziemiach były prowadzone od lata 1993 roku, a we wrześniu 1994 r. rozpoczęto przystosowanie podziemi do potrzeb turystycznych. Już po otwarciu obiektu pojawiły się kolejne pomysły na zagospodarowanie terenu, m.in. pojawił się most Baileya, a przy sztolni nr 1 wybudowano pawilon, którego otwarcie nastąpiło w listopadzie 1996 r.
 
W przypadku Sztolni Walimskich należy pamiętać, że obiekt spełnia ważną rolę w edukacji historycznej dotyczącej holokaustu, ponieważ budowa „Riese”, to także miejsce pamięci pomordowanych więźniów i robotników przymusowych. Więcej na temat rocznicy, otwarcia podziemi i historii drugiej wojny światowej będzie można dowiedzieć się w ramach Dni Otwartych 23 stycznia br.
 
opr.plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno