Coraz młodsi sięgają po używki

Coraz młodsze dzieci sięgają po raz pierwszy po alkohol, papierosy czy środki odurzające - tak wynika z analizy przeprowadzonej na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu. Znając skalę problemu MOPS zamierza walczyć z patologicznymi zjawiskami. Sprawdzamy w jaki sposób.

W przeprowadzonej w ubiegłym roku ankiecie wzięło udział ponad 1600 osób. Byli to zarówno dorośli jak i dzieci. Wszyscy anonimowo odpowiadali na pytania dotczące różnych używek. 43% ankietowanych wśród dzieci przyznało, że próbowało alkoholu. 5% badanych przyznało, że pierwszy raz piło alkohol już w wieku 8-10 lat. Najcześciej inicjacja nastąpiła w wieku między 14 a 16 lat.
 
62% młodych ludzi przyznaje, że sięgało po wyroby nikotynowe a 11% spróbowało środków odurzających, narkotyków lub dopalaczy a wśród nich najczęściej wymieniają marihuanę. LSD i amfetaminę.
 
Badanie dotyczyło także doświadczeń związanych z przemocą i wynika z niego, że w różny sposób problem dotknął 40% uczniów.
 
Ostatni raz podobne badanie na taką skalę przeprowadzono 10 lat temu. Mając najnowsze dane MIejski Ośrodek Pomocy Społecznej przygotuje programy profilaktyczne nastawione na walkę z niebezpiecznymi zjawiskami.
 
- Dział profilaktyki chce w tym roku odpowiedzieć na te problemy. Chcemy we współpracy ze szkołami, pracownikami socjalnymi i asystentami dotrzeć do rodziców aby ich edukować. Diagnoza pokazała nam, że rodzice zbyt mało czasu poświęcają swoim dzieciom. Chodzi o czas konstruktywny, nakierowany na budowanie dobrych relacji z dziećmi - mówi Agnieszka Maltz, kierownik działu profilaktyki uzależnień MOPS w Wałbrzychu.
 
 
Dlaczego zdaniem pracowników socjalnych coraz młodsze dzieci sięgają po używki?
 
- Z ciekawości, braku alternatywy i braku właściwych wzorców. Zawsze powtarzamy, że fundamentalną kwestią jest budowanie relacji rodzic-dziecko i zastępowanie wolnego czasu konstruktywnymi zajęciami. Mogą to być gry planszowe, ważne rozmowy nie tylko przez 5 minut na zasadzie "co było w szkole" - twierdzi Agnieszka Maltz.
 
 
Z przeprowadzonych badań wynika, że często dorośli nie wiedzą gdzie zgłosić się po pomoc jeśli nie radzą sobie z wychowaniem dzieci lub sytuacje wymykają się spod kontroli.
 
- W tym roku ruszamy z nowym programem Akademii Świadomości Społecznej. Od lutego do grudnia w każdą ostatnią środę miesiąca będą wykłady poświęcone uzależnieniom i przemocy, tak aby mieszkańcy Wałbrzycha mogli zapoznać się z tymi problemami, dowiedzieć się jak reagować i gdzie zgłosić się w razie wystąpienia problemu - podwumowuje Agnieszka Maltz.
 
Statystyki zaprezentowane podczas konferencji:
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno