Menu

Turystyka i poszanowanie historii - 25 lat Sztolni Walimskich

Duma turystycznego Walimia a jednocześnie bardzo ważne miejsce pamięci o ofiarach niemieckich nazistowskich obozów - Sztolnie Walimskie ukazują turystom wykutą w skale historię już od 25 lat.

Turystyka i poszanowanie historii - 25 lat Sztolni Walimskich
Sztolnie Walimskie są częścią wielkiego, niedokończonego projektu Riese realizowanego na naszych ziemiach przez Organizację Todt. Do dziś nie wiemy do końca czemu miały służyć drążone w skałach sztolnie ale to właśnie ta tajemnicza otoczka działa jak magnes na turystów. Udostępnienie Sztolni Walimskich do zwiedzania było zdaniem wójta gminy Walim jedną z najważniejszych decyzji ówczesnych władz gminy.
 
- Sztolnie to był początek turystyki i od tamtego momentu gmina Walim realizuje swoje strategie w oparciu o gminę turystyczną. W tej chwili mija 25 lat od otwarcia i ówczesne władze podjęły bardzo ważną decyzję o udostępnieniu turystom tego obiektu. Pewnie nie udałoby się zbudować turystyki w Walimiu gdyby nie Sztolnie - mówi wójt gminy Walim Adam Hausman.
 
 
Gmina dba by było to miejsce atrakcyjne dla turystów ale z poszanowaniem jego trudnej i bolesnej historii.
 
- Nie możemy przyciągać turystów nowymi atrakcjami typu "WOW" bo jest to miejsce martyrologii. Odkąd tym miejscem zarządza Centrum Kultury i Turystyki pokazujemy to właśnie od tej strony. Bardzo ostrożnie podchodzimy do rzeczy nowych. Ostatnio Łukasz Kazek przywiózł ryciny z Węgier i je pokazujemy bo są związane z tym miejscem. Nie wiem czy można to nazwać atrakcją turystyczną czy po prostu prezentacją historii tego miejsca. Promujemy to miejsce bardzo ostrożnie i oczywiście zapraszamy do zwiedzania ale nie chcielibyśmy robić tam jakiegoś wielkiego show - twierdzi Adam Hausman.
 
 
 
Wypełniając misję popularyzowania historii regionu gmina ma jednak pewne plany dotyczące nowych inwestycji w Sztolniach Walimskich.
 
- W otoczeniu ludzi, którzy zajmują się turystyką zastanawiamy się czy należałoby tam odtworzyć i pokazać jak mieszkali więźniowie. Pracujemy nad tym bardzo ostrożnie bo jak przekroczymy pewną granicę to będziemy tam robić taką turystykę, na jakiej niekoniecznie nam zależy. Nie podjęliśmy jeszcze żadnych wiążących decyzji - dodaje Hausman.
 
 
plr
foto: użyczone / Sztolnie Walimskie
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Księgowy (1 lutego 2020 18:30)
No w końcu W24 użył prawie prawidłowej nazwy niemieckich obozów. Choć zamiast ,,nazistowski" lepszy wydzwięk ma ,,hitlerowski". Bo młodszej części opinii światowej zaczyna się już zdawać że ,,naziści" to był taki naród który żył na terytorium Polski.

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Walim  |   sztolnie walimskie  |   historia  |   martyrologia  |   riese  |   tajemnica  |   więźniowie  |   todt  |  

''Dojna Strefa Ludzi PIS'' — konferencja parlamentarzystów Koalicji...

History Hiking: Miedzianka - miasto, które zniknęło

Pechowa ''13'' - Górnik przegrywa z PGE Turów

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij