Gdzie wyrzucić styropian? PSZOK go nie przyjmuje

Odpadem, który sprawia wałbrzyszanom prawdopodobnie najwięcej problemów okazuje się styropian. Nie można go wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci a PSZOK przyjmuje jedynie konkretny rodzaj tego materiału. Sprawdzamy jak poradzić sobie z tym problemem.

O tym jak wygląda w praktyce problem z pozbyciem się styropianu przekonał się jeden z naszych czytelników:
 
- Załadowałem do auta trzy worki 200 l styropianu budowlanego i chciałem go zawieźć do PSZOK na ulicy Beethovena. Poinformowano mnie, że u nich takich odpadów zostawić nie mogę,ponieważ jest on traktowany jako odpad niebezpieczny.  (...)Zwracam się do Państwa o pomoc w rozwiązaniu tego problemu jak można legalnie pozbyć się styropianu budowlanego w mieście Wałbrzych - pisze Paweł.
 
 
O wyjaśnienia poprosiliśmy przedstawicieli MIejskiego Zakładu Usług Komunalnych, który zarządza Punktami Selektywnej Zbiórki Odpadów w naszym mieście. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że styropian faktycznie dzieli się na dwie grupy i każda z nich traktowana jest inaczej. Selektywnej zbiórce w PSZOKach podlega tzw styropian opakowaniowy czyli wszelkiego rodzaju tacki styropianowe, wzmacnianie opakowań i zabezpieczenie np. sprzętu RTV i AGD, pralek, mebli i innych przedmiotów.
 
Styropian budowlany, o który pytał nasz czytelnik zalicza się do odpadów niebezpiecznych, ponieważ zawiera w sobie grafit i różnego rodzaju związki chemiczne zabezpieczające przed ogniem, dlatego nie może zostać oddany do PSZOK-u.
 
 
Z informacji uzyskanych do pracowników MZUK-u wynika, że w naszej okolicy są firmy, które mają zezwolenie na odbiór styropianu budowlanego, m.in. PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE "LWN" Sp. z o.o. w Szczawnie-Zdroju i RECYKLING MONIKA BROŻEK w Wałbrzychu. Ponadto jeśli mamy wątpliwości co do różnych odpadów, znamy nazwę materiału lub jego kod możemy sprawdzić w Bazie Danych Odpadowych kto jest uprawniony do jego odbioru.
 
plr
foto: videoblocks
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno