Roman Szełemej walczy w Brukseli o pieniądze dla Dolnego Śląska

Prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej walczy w Brukseli o środki dla Dolnego Śląska. Prezydent został zaproszony, by rozmawiać o wykorzystaniu unijnych środków w nowej perspektywie finansowej.

Konferencja dotyczyła Polityki Spójności. Dolny Śląsk jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się regionów Europy. Próg dochodu przekroczył 75% średniej unijnej PKB na mieszkańca, tym samym z kategorii regionu słabiej rozwiniętego został zakwalifikowany do kategorii regionu w okresie przejściowym. Delegacja tłumaczyła unijnym urzędnikom, że mimo to jest wiele do zrobienia, dlatego potrzebne są środki. 
 
- Ta wizyta odbyła się na zaproszenie Komisji Europejskiej. Skierowane to został do mnie, jako lidera Aglomeracji Wałbrzyskiej. Związane to było z podsumowaniem Polityki Spójności – polityki, która dała Polsce, Wałbrzychowi, Dolnemu Śląskowi – miliardy euro i która będzie w najbliższych tygodniach, miesiącach kształtowana na następne lata do 2027 roku. - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. 
 
 
Podczas dyskusji jako przykład sprawnego działania pokazywano Zintegrowane Inwestycje Terytorialne Aglomeracji Wałbrzyskiej. Roman Szełemej mówił w Brukseli o tym, jak gminy z regionu wałbrzyskiego sobie radzą, a także o nowych pomysłach i tym, że najważniejsze są potrzeby mieszkańców. 
 
 
W spotkaniu wzięło udział około 500 uczestników m.in. wicemarszalek, Grzegorz Macko. Mimo wielu chętnych, dolnośląskiej delegacji udało się spotkać z unijną komisarz Elisą Ferreirą. Przez około 40 minut rozmawiano o udziale Dolnego Śląska w projekcie Just Transition z uwzględnieniem podziału województwa na część północna i południową o znacznie niższym poziomie rozwoju. Projekt ma wspomóc obszary, gdzie zlikwidowano przemysł górniczy . Jako argument za  dołączeniem  do projektu podawano degradację środowiska i straty poniesione na etapie transformacji ustrojowej. 
 
Komisja Europejska zadeklarowała wsparcie dla Dolnego Śląska, ale ruch musi wykonać polski rząd. W tym celu już dzisiaj ma zostać przygotowane pismo do minister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzaty Jarosińskiej Jedynak. Dolny Śląsk ma też wsparcie byłego premiera i przewodniczącego parlamentu europejskiego, Jerzego Buzka. Jerzy Buzek ma odwiedzić Wałbrzych 2 marca. 
 
red
foto:WTV/Urząd Marszałkowski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno