Kościół zabierze ziemie rolnikom?

Rolnicy z Strzegomia, Żarowa, Jaworzyny Śląskiej i Świebodzic obawiają się, że będą musieli oddać ziemie kościołowi.

1000 hektarów gruntu jest obecnie w gospodarstwie Majatku Ziemskiego Stary Jaworów S.A, a rolnicy podejrzewają, że zostanie przekazany diecezji świdnickiej Kościoła Rzymsko Katolickiego. 
 
Jak informuje portal Świdnica24 - Pod koniec 2019 roku grupa rolników wystosowała pytania do kilku instytucji w sprawie 1000 hektarów ziemi z zasobów Skarbu Państwa, które miałyby trafić do diecezji świdnickiej. 
 
Otrzymali odpowiedź z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w której dowiadują się, że za oddawanie  gruntu odpowiada wojewoda. O przydzielenie gruntu mogą występować jedynie parafie, a nie kuria, a areał nie może być większy niż 15 hektarów.
 
Krajowy Ośrodek Wspierania Rolnictwa powołuje się jednak na wyrok sądu, który mówi o oddaniu ziemi, która była dzierżawiona rolnikom, którzy nie zgadzają się na skrócenie dzierżawy. Rolnicy złożyli apelację. 
 
Jak informuje Świdnica24.pl ziemie rzekomo mają być rozdysponowane pomiędzy rolników prowadzących rodzinne gospodarstwa. Część ma też trafić do samorządów. Rolnicy nie wierzą w te zapewnienia i zamierzają prowadzić dalsze rozmowy. 
 
red
foto: ilustracyjne
redakcja@walbrzych24.com
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno