Menu

Pszczyna w obiektywie książańskiego kucharza

Kolejna porcja unikatowych zdjęć sprzed dziesiątek lat trafiła do Zamku Książ. Tym razem fotografie przedstawiają drugą rezydencję Hochbergów - zamek w Pszczynie i jego okolice.

Pszczyna w obiektywie książańskiego kucharza
Dotychczas w Książu mogliśmy podziwiać około 200 starych zdjęć, przedstawiających głównie mieszkańców naszego zamku i znane nam okolice. Cała kolekcja przywieziona kilka lat temu z Kanady liczy sobie ponad 1500 fotografii i właśnie kolejna część z nich ujrzała światło dzienne.
 
- Autorem większości zdjęć jest kucharz Louis Hardouin. Nie były one wcześniej publikowane ani w zasobach Zamku Książ ani tym bardziej w Pszczynie. Muzeum Zamkowe w Pszczynie wystąpiło do nas o udostępnienie tej części, o której istnieniu wcześniej sami nie wiedzieli. Oczywiście przekazaliśmy te zdjęcia i powstała ta wystawa. Należy podkreślić, że są tu nie tylko zdjęcia Hardouina ale też zasoby z Muzeum Zamkowego w Pszczynie i w Gliwicach - mówi prezes Zamku Książ Anna Żabska.
 
 
- Dla nas ma to olbrzymią wartość. Zamek w Pszczynie a właściwie pałac zachował się nienaruszony do naszych czasów. Mamy nadal 80% autentycznego wyposażenia. Te fotografie są dodatkowymi świadkami historii i minionego czasu, zwłaszcza I połowy XX wieku, który już nie wróci - mówi Maciej Kluss, dyrektor Muzeum Zamkowego w Pszczynie.
 
 
Wielką zaletą nowej kolekcji zdjęć jest fakt, że pokazują nie tylko zabytkowe wnętrza i dawną architekturę ale przede wszystkim ludzi, którzy wówczas tam żyli. Jest na nich nie tylko rodzina książęca ale także ich pracownicy i służba.
 
 
- My mieliśmy zdjęcia pokazujące głównie wnętrza, statyczne, można powiedzieć bez życia. Dzięki współpracy z Zamkiem Książ i temu niesamowitemu odkryciu mamy olbrzymią kolekcji klisz, na których Hardouin ukazał życie uchwycone w chwili. Ten dwór nabrał życia, mury, tarasy, park wypełniły się ludźmi - dodaje Maciej Kluss.
 
 
Część zdjęć wywołanych została techniką lentikularną, co oznacza, że patrząc na jedno zdjęcie pod różnym kątem widzimy dwie inne fotografie. Tu zastosowano tę technikę by pokazać te same ujęcia ze starych klisz i współcześnie. Wystawę będzie można oglądać w Zamku Książ do połowy kwietnia. Jest ona częścią standardowej trasy zwiedzania, więc nie trzeba kupować osobnych biletów.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Zamek Książ  |   Książ  |   Pszczyna  |   Muzeum Zamkowe  |   zdjęcia  |   fotografie. Louis Hardouin  |  

Chcecie kupić GDK ? Jest na sprzedaż

Poranek z promilami

Wałbrzych — miasto bez dworca autobusowego

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij