Wyremontuj i zamieszkaj - 120 mieszkań do remontu

Jeśli nie chcecie czekać w długiej kolejce po mieszkanie komunalne a macie trochę odłożonych oszczędności lub smykałkę do robót budowlanych możecie wyremontować lokal na własny koszt i zamieszkać w nim szybciej niż w przypadku zwykłego przydziału.

Niektóre miasta dopiero teraz zaczynają oferować możliwość wynajmu mieszkań po samodzielnym wyremontowaniu. Gmina Wałbrzych prowadzi taki program już od 15 lat. Korzyści z tego rozwiązania to przede wszystkim ominięcie kolejki osób oczekujących na zwykły przydział mieszkań komunalnych. Trzeba się jednak liczyć z pewnymi kosztami i pamiętać, że wyremontowane na własny koszt mieszkanie mimo wszystko nie będzie naszą własnością. 
 
- Żeby się ubiegać o mieszkanie do remontu tak naprawdę nie trzeba wiele zrobić. Wniosek jest do pobrania na stronie internetowej. Trzeba go złożyć w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o dochodach z ostatnich trzech miesięcy. Trzeba też mieszkać na terenie gminy Wałbrzych. Wnioski są punktowane, są pewne kryteria, za które otrzymuje się dodatkowe punkty. Premiowane są przede wszystkim młode rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne lub zamieszkujące w trudnych warunkach czy w dużym przegęszczeniu i osoby oczekujące już długi czas bo za każdy rok od złożenia wniosku przyznawane są dodatkowe punkty - wymienia kierownik Biura Lokalowego Urzędu Miejskiego Jolanta Pabisz.
 
Gdy uda się zakwalifikować do programu można zacząć wybierać lokale z przygotowywanej co miesiąc listy. W tej chwili liczy ona ponad 120 pozycji mieszkań w różnych częściach Wałbrzycha. Metraż jest zróżnicowany, podobnie jak szacunkowe koszty remontu - od kilkunastu do nawet ponad 100 tysięcy złotych.
 
- Niestety jak widzimy koszty remontów są coraz wyższe. Wiąże się to ze wzrostem cen usług na rynku budowlanym i kosztem materiałów. Jeśli ktoś będzie chciał zlecić remont to musi liczyć mniej więcej 1200 zł za metr. Natomiast jeśli ktoś ma kogoś w rodzinie lub sam wykona część prac, wtedy koszty będą mniejsze - twierdzi Jolanta Pabisz.
 
Nie wszystkie prace można wykonać samemu, np. instalacje gazowe czy elektryczne muszą być zlecone wykwalifikowanym firmom. Zaoszczędzić natomiast można później częściowo na czynszu lub w przyszłości na wykupie takiego mieszkania.
 
- Jeżeli dojdzie do sprzedaży mieszkania to te osoby dostają większą bonifikatę. W trakcie najmu osoby, które wyremontowały mieszkanie na własny koszt mogą ubiegać się o obniżenie czynszu na okres 12 miesięcy do wysokości 50% - tłumaczy Jolanta Pabisz.
 
Lista lokali przeznaczonych do remontu na koszt najemcy co miesiąc aktualizowana jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu. Link znajdziecie TUTAJ.
 
plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno