Dlaczego warto nosić odblaski i co to jest 'magiczna tuba'?

Ludzie nie noszą odblasków z różnych powodów – wstydzą się, uważają, że nie pasują do ubrania, a nawet, że pogrubiają. Efekt widać w policyjnych statystykach – coraz więcej osób ginie, tylko dlatego, że są niewidoczni na drodze. Osobę bez odblasków widać dopiero z odległości 20 metrów. 

Sławomir Piotrowski z Bydgoszczy zorganizował akcję „Odblask to nie obciach”, która zawitała do Wałbrzycha. Wśród mieszkańców rozdano odbijające światło ludziki i zaprezentowano „magiczną tubę”. Urządzenie, które uświadamia jak wygląda nieoznakowana osoba na drodze. 
 
- Ludzie nie zdają sobie sprawy, że nie mając nic odblaskowego – faktycznie są niewidoczni. Jakikolwiek element odblaskowy daje szansę kierowcy zawczasu nas dostrzec i daje czas na szybsza reakcję. - mówi organizator akcji, Sławomir Piotrowski. 
 
 
Co zrobić i nosić, aby nie wpaść pod samochód? Odblaski zwiększają widoczność człowieka nawet do 150 m. 
 
- Oczywiście jakość jest ważna, bo są takie odblaski, które są nimi tylko z nazwy. Myślę, że zdecydowanie ważniejsze jest to, by ludzie mieli na sobie cokolwiek odblaskowego. Może to być taki ludziki, może to być kamizelka, mogą to być opaski na rękę. Tak naprawdę, to nie ma znaczenia co mamy na sobie. Ważne, by coś mieć. - mówi organizator akcji, Sławomir Piotrowski. 
 
Jak się okazuje, najwięcej wypadków dotyczy nie dzieci, a młodzieży i dorosłych. 
 
- Najwięcej problemów jest z dorosłymi i z młodzieżą. Takim klasycznym stereotypem, o którym mówimy – jest to, że mówimy odblaski, a myślimy dzieci. Największy procent we wszystkich statystykach zapełniają dorośli i młodzież. Młodzież nosi słuchawki na uszach, kaptury. Dorośli wchodzą na przejścia dla pieszych. Ludzie nie zastanawiają się nad konsekwencjami tego, że samochód nie zatrzyma się w ułamku sekundy. To, że my widzimy samochód ze światłami, to nie znaczy, że kierowca nas będzie widział. - mówi organizator akcji, Sławomir Piotrowski.
 
Partnerami akcji są:
 
Urząd Miasta w Wałbrzychu, Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu, Straż Miejska w Wałbrzychu, Dolnośląscy Pracodawcy, Galeria Victoria, Toyota Motor Manufacturing Poland, Poland Smelting Technologies – POLST, Toyota Tsusho Europe, Dąbrowski Auto Serwis, Tristone Flowtech Poland, Ronal Polska, Drukarnia Wielkoformatowa LOGO, Hotel Jantar Ustka.
 

red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com
 
 
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno