Bezrobocie nieznacznie wzrosło

Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu coraz częściej staje się miejscem spotkań pracodawców niż bezrobotnych. Sprawdzamy jak wygląda obecnie nasz rodzimy rynek pracy i podsumowujemy miniony rok.

Aktualne dane o bezrobociu pochodzą z końca stycznia tego roku. Wówczas w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 2197 osób z miasta Wałbrzycha i 1632 z powiatu wałbrzyskiego. Od grudnia w Wałbrzychu przybyło 223 a w powiecie 85 bezrobotnych. Pod koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia wynosiła 4,7% dla miasta i 12,3% dla powiatu. Zdaniem dyrektor PUP większość osób rejestruje się w urzędzie tylko na chwilę.
 
- Jeżeli chodzi o przyczyny rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy to one często są związane ze zmianą zatrudnienia. Jeśli dana osoba znajduje sama nowego pracodawcę to przysługuje jej z tego tytułu dodatek aktywizacyjny i to zachęca do rejestracji. Przybywało też ludzi po pracach sezonowych, po wygaśnięciu umów na czas określony. Nie było zwolnień grupowych, nic złego na rynku pracy się nie działo. Było sporo powrotów z zagranicy. Część z tych osób deklaruje, że zostanie ale są też tacy, którzy rejestrują się tylko na chwilę i planują powrót - mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu Marzena Radochońska.
 
Miniony rok na rynku pracy był stabilny z niewielkimi spadkami stopy bezrobocia. Nie oznacza to jednak, że urzędnikom brakowało zajęć.
 
- W 2019 roku wpłynęło do nas blisko 8000 ofert pracy. Odnotowaliśmy dla miasta Wałbrzycha 2524 podjęcia pracy w Wałbrzychu i 1541 w powiecie. Z tytułu niepotwierdzenia gotowości do podjęcia pracy wyrejestrowaliśmy 1273 osoby w Wałbrzychu i 553 w powiecie. Dla miasta Wałbrzycha w sumie wyłączyliśmy z ewidencji blisko 5400 osób, w powiecie wałbrzyskim 3159 osób. Pod względem rejestracji odnotowaliśmy w mieście 4800 osób a w powiecie blisko 3000 - podsumowuje Marzena Radochońska.
 
Aktualnie na tablicy ogłoszeń znaleźć można około 500 ofert pracy, niemalże w każdej branży od budowlanki po gastronomię. Urząd Pracy rozpoczął też nabory do licznych projektów wspierających zarówno bezrobotnych jak i pracodawców.
 
- Mamy otwarte nabory wniosków na szkolenia indywidualne, na podjęcie działalności gospodarczej, doposażenie czy wyposażenie stanowiska pracy. Uruchomiliśmy też nabór na Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Realizujemy też staże i prace interwencyjne. Jesteśmy na etapie przyjmowania wniosków ale w wielu przypadkach już zawieramy umowy z pracodawcami i bezrobotnymi - wymienia Marzena Radochońska.
 
Szczegółowe informacje i wzory wniosków znajdziecie na stronie walbrzych.praca.gov.pl
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno