Zdecyduj o przyszłości Śródmieścia

Masz ciekawe pomysły dotyczące usprawnienia zachodniej części Śródmieścia? Wypowiedz się w ankiecie by urzędnicy wiedzieli jak dostosować nowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego do potrzeb mieszkańców.

Od wielu miesięcy trwa opracowywanie nowego planu i towarzyszą mu liczne dyskusje, spotkania z mieszkańcami a teraz urzędnicy zorganizowali ankietę, w której wypowiedzieć się może każdy wałbrzyszanin.
 
- Pytania, które postawiliśmy w ankiecie dopiero otwierają dyskusję a najważniejsze wśród nich jest ostatnie, otwarte, w którym każdy może wpisać swoje oczekiwania, wyobrażenia i uwagi dotyczące Śródmieścia. Jest to szczególny obszar, na którym mieszka wiele osób i mają swoje oczekiwania ale też korzystają z niego inni wałbrzyszanie i też powinni mieć coś do powiedzenia - mówi urbanista miejski Robert Szymala.
 
Do ankiety dołączony jest projekt planu jako punkt wyjścia do dyskusji. Widzimy na nim zaznaczone poszczególne obszary i planowaną dla nich funkcję, na przykład mieszkalną, usługową czy tereny zielone. To co rzuca się w oczy to przede wszystkim ogromny obszar stanowiący około 1/4 całego opracowania, który planowany jest na zabudowę mieszaniowo-usługową a obecnie mieści się tam fabryka porcelany.
 
- Rada Miejska podjęła decyzję, że Śródmieście ma być obszarem mieszkaniowo-usługowym a obecnie można powiedzieć, że proporcje są odwrócone i jest to obszar usługowo-mieszkaniowy. Ustaliliśmy też wspólnie z mieszkańcami, że wracamy do struktury mieszanej, w której udział struktury mieszkaniowej jest większy ale w tak zwartej zabudowie nie jest łatwe. To wymaga zmiany funkcji całych obszarów. Jest ku temu powód bo otrzymaliśmy oficjalny wniosek z Zakładu Porcelany Kristof, który chce się przenieść do innej części miasta, ponieważ tu ma za ciasno. Zostaje nam olbrzymi teren, który można przeznaczyć na nowe funkcje, stąd pytanie na ankiecie czy idziemy w kierunku rozwoju zabudowy mieszkaniowej i w jakim stopniu? - tłumaczy Robert Szymala.
 
 
Choć nie jest to bezpośrednio związane z Planem Zagospodarowania, urzędnicy pytają też mieszkańców jak ich zdaniem powinna wyglądać w przyszłości ul. Słowackiego.
 
- To, czy ulica jest terenem pieszym, drogowym czy trasą o charakterze uspokojonym to kwestia organizacji ruchu ale ma to potem bardzo poważne następstwa w zakresie zagospodarowania pozostałych terenów to uznaliśmy, że jest to dobry moment by do tej dyskusji wrócić. Gdybyśmy tego nie zrobili to i tak mieszkańcy na spotkaniach za każdym razem wracają do tej sprawy - mówi Szymala.
 
Ankietę znajdziecie TUTAJ. Będzie ona aktywna do końca lutego. Jej wyniki będą omówione na kolejnych spotkaniach z mieszkańcami, prawdopodobnie już w marcu.
 
plr
foto: archiwum / użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno