Na razie protestują, czy będzie strajk?

Pensje wypłacane pracownikom Szpitala im. Sokołowskiego są wypłacane zgodnie z prawem a związki zawodowe wprowadzają pracowników w błąd – twierdzi dyrekcja Szpitala, tym samym oświadcza, że pensje zasadnicze nie zostaną podniesione do 2600 zł. Spór zbiorowy trwa, związki zawodowe nie przerwą protestu.

Około 300 pracowników szpitala zamiast podwyżki pensji zasadniczej otrzymało dodatki i wyrównania, co ich zdaniem nie powinno mieć miejsca.
 
Czytaj więcej:
 
Dyrekcja szpitala wydała oświadczenie w tej sprawie w którym czytamy:
 
(...) Nie wdając się w szczegóły prawne brak jest podstaw prawnych domagania się zwiększenia wynagrodzenia zasadniczego do kwoty 2600 zł. Kwota 2600 zł zgodnie z przywołanymi przepisami jest wynagrodzeniem minimalnym za pracę liczoną brutto. (...) Niezrozumiałe są działania organizacji związkowych, które celowo wprowadzają zarówno opinię publiczną jak i pracowników w błąd, co do sposobu wyliczania wynagrodzenia poszczególnym pracownikom.
 
Związki zawodowe jednak nadal stoją na stanowisku, że wynagrodzenia nie są wyliczane prawidłowo i nie zamierzają zaprzestać prowadzenia protestu "2600" ani wycofywać się ze sporu zbiorowego.
 
- Nawiązując do oświadczenia dyrekcji, związki zawodowe nie wyrażają na to zgody i nie zgadzają się z oświadczeniem dyrekcji, ponieważ dalej uważamy, że została złamana ustawa o minimalnym wynagrodzeniu. Artykuł 7. ustawy mówi o miesięcznym wyrównaniu do wynagrodzenia minimalnego, natomiast nie może być tak zwanego dodatku czasowego albo dodatku wyrównawczego, który obowiązuje cały rok. Nawiązując do Szpitala Położniczego i Pogotowia Ratunkowego, którzy opierają się na tej samej ustawie, zostało to zrealizowane i każdy pracownik, który nie miał 2600 zasadniczej, podwyżkę otrzymał - mówi Leszek Majkowski, przewodniczący Wielozakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ochrony Zdrowia przy Specjalistycznym Szpitalu im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu.
 
Związki zawodowe poprosiły Prezydenta Miasta Wałbrzycha Romana Szełemeja (obecnie również pracownika szpitala i byłego dyrektora tej placówki) aby włączył się do rozmów z dyrekcją.
 
- Jeśli chodzi o szpital, trudno mi oceniać bo jestem tylko szeregowym pracownikiem ale znając przez wiele lat mechanizm pracy w szpitalu i działania pani dyrektor to nie mam żadnych wątpliwości, że nie zostały złamane jakiekolwiek przepisy. Pewnie dyrekcja tego szpitala. mojego szpitala jak i wielu szpitali w Polsce zmaga się z ogromnym wzrostem kosztów, coraz trudniejszymi warunkami finansowymi. Wszyscy wiemy, że zadłużenie szpitali dramatycznie rośnie, również w naszym szpitalu. Chciałbym aby związki zawodowe, jeśli mogę w tym pomóc, starały się w sprawie dotyczącej pewnej, na szczęście nielicznej grupy pracowników, jednak znaleźć wspólny, kompromisowy obszar i dogadały się, bo na pewno nie chodzi o złamanie prawa a raczej dramatyczne poszukiwanie sposobów aby dramatycznej sytuacji finansowej szpitala jeszcze nie pogarszać - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
Prezydent deklaruje, że jest gotów usiąść do rozmów razem z pracownikami i dyrekcją szpitala. Po raz kolejny przypomina też o obietnicach rządu realizowanych za pieniądze samorządów.
 
- To jest dla mnie trudny temat jako prezydenta bo mam podobną sytuację w moich placówkach, w których podniesienie płacy minimalnej wywołuje lawinowo konsekwencje w innych grupach zatrudnienia. Nikt z nami, z samorządem nie konsultował tego, ani przedstawiciele Ministerstwa Finansów ani w ogóle rządu czy koalicji rządzącej, czy my jako samorząd jesteśmy na to przygotowani. Nie jesteśmy przygotowani bo to są dodatkowe środki, których aktualnie szukam i próbujemy ograniczyć wydatki, gdzie tylko można aby zapłacić naszym pracownikom w żłobkach, przedszkolach, szkołach, w urzędzie - twierdzi Roman Szełemej.
 
Dyrektor szpitala informuje również w oświadczeniu, że realizacja postulatu związków zawodowych o podniesieniu wszystkim pracownikom pensji po równo o 350 zł jest obecnie niemożliwa. Ewentualne podwyżki uzależnia od zwiększenia puli środków przekazywanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
 
 
plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno