'Plastikowa uchwała' nie będzie poprawiona

"Plastikowa uchwała" wałbrzyskiej Rady Miejskiej nie będzie poprawiana. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej stoi twardo na  stanowisku, że jest ona niezbędna i odsyła ją do wojewody w niezmienionym kształcie razem z wyjaśnieniami.

Przypomnijmy, uchwałę o zakazie używania "jednorazowego plastiku" wałbrzyscy radni przegłosowali 30 stycznia  (20 głosów "za", 3 radnych wstrzymało się).  Miała ona wejść w zycie 21 marca, zakazując na terenie wszystkich nieruchomości, które są własnością Gminy Wałbrzych, posiadania, używania, udostępniania oraz sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. W czwartek (13 stycznia) Wojewoda Dolnośląski, Jarosław Obremski zakwestionował tę uchwałę i twierdził, że należy ją dostosować do polskich przepisów co w praktyce oznaczałoby mocne zliberalizowanie jej założeń.
 
Z takim stanowiskiem nie zgadza się prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, który od dawna walczy z plastikiem w Wałbrzychu na wielu różnych frontach. Jego zdaniem tylko zaostrzanie przepisów pozwoli na skuteczną walkę z kryzysem klimatycznym.
 
- Nie widzimy przesłanek do zmiany tej uchwały. Takie są opinie wielu radców prawnych, którzy wspierają nas od początku. Mamy świadomość, że to poważne przedsięwzięcie ale podkreślam, że nikt nie ma wątpliwości, patrząc po bardzo pozytywnych sygnałach, które do nas docierają od wielu samorządów, że to po prostu jest dobry kierunek. To, że zrobiliśmy to jako jedni z pierwszych być może oznacza, że nasza świadomość jest trochę większa, jeśli chodzi o skutki pozostawania biernym jeśli chodzi o te sprawy - tłumaczy prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
Zdaniem prezydenta zamieszanie wokół tej uchwały może wynikać z faktu, że wyprzedza ona polskie prawo, choć go nie łamie, dlatego mimo wszystko powinna zostać zaakceptowana przez wojewodę.
 
- Wyjaśniamy przesłanki i wątpliwości, które miał pan wojewoda i jego służby prawne. Powołujemy się na bardzo dobrze udokumentowane dane świadczące o szkodliwości, toksyczności plastiku, które są niepodważalne. Wszystkie znane mi samorządy, jeśli jeszcze nie podjęły podobnych działań, może nie tak zdecydowanych to są już następne w kolejce do ograniczenia zużycia plastiku i jego obecności w środowisku. Wyjaśniamy pewne wątpliwości natury prawnej, które przedstawił pan wojewoda. Jesteśmy przekonani, że cała ta uchwała i jej brzmienie nie ma charakteru naruszenia prawa. Prawdą jest, że wypełnia pewną lukę, która związana jest z tym, że nasze prawo nie nadąża za zmianami, które dzieją się wokół nas. Są jednak przypadki, w których samorządy podejmowały takie działania, wypełniały luki, nie łamiąc przy tym prawa - twierdzi Roman Szełemej.
 
Nadzór  prawny wojewody wyda ostateczną decyzję dotyczącą przyjętej uchwały na początku marca.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno