Film 'Powiernik' już prawie gotowy

Film Powiernik Mateusza Kudły i Łukasza Kazka byłby już gotowy ale pojawił się nowy, ciekawy wątek, który twórcy zdecydowali się włączyć do swojej opowieści.

Film dokumentalny Powiernik opowiadać będzie historię ludzi, którzy mieszkali w Górach Sowich przed wojną i pozostawili tu po sobie różnego rodzaju pamiątki. Te "skarby" odnajduje Łukasz Kazek i zwraca właścicielom, poznając przy okazji pasjonujące historie z ich życia. Jedna z takich historii sprawiła, że prace nad filmem nieco się przedłużyły ale zdaniem twórców nie można było przejść obok niej obojętnie.
Zaczęło się od odnalezienia świadectw chrztu dawnych parafian z przedwojennego kościoła katolickiego w Walimiu. Rodzina, której Łukasz Kazek zwrócił te dokumenty opowiedziała skrywaną przez lata historię.
 
- Ich dziadek postawił się Adolfowi Hitlerowi w czasie II wojny światowej, będąc niemieckim mieszkańcem Walimia, gdzie trwał ferwor budowy Riese, było mnóstwo SS-manów i członków aparatu bezpieczeństwa III Rzeszy. Nie będę zdradzał teraz tej historii, opowie ją Powiernik - mówi regionalista Łukasz Kazek.
 
 
Nowy wątek Powiernika udało się zrealizować dzięki wsparciu miasta Świdnicy.
 
- Gdyby nie mecenas miasta Świdnicy i pani Prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej nie byłoby możliwe dokręcenie tej niesamowitej historii. Powiernik będzie pokazany między innymi na Świdnickim Festiwalu Filmowym - mówi Łukasz Kazek.
 
Oficjalna premiera odbędzie się na przełomie września i października. Wcześniej będzie można zobaczyć go na zamkniętych pokazach festiwalowych.
 
- Festiwale mają taką regułę, że nie biorą filmu jeśli był wcześniej emitowany. Jego zadaniem jest promowanie Dolnego Śląska, stąd tak ważne są dla nas pokazy w Lipsku, Berlinie, Jokohamie. Dlatego uzbrojmy się w cierpliwość i poczekajmy na jesienną premierę, gdy już spełni swoje festiwalowe zadanie - dodaje Kazek.
 
Pokazy premierowe zaplanowane są we Wrocławiu, Krakowie i oczywiście w Walimiu.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno