Trasa niezgody w Szczawnie będzie otwarta

Dobra wiadomość dla kierowców poruszających się pomiędzy północną częścią Wałbrzycha i Szczawnem-Zdrojem. Ulice Chopina i Sienkiewicza mają zostać otwarte dla normalnego ruchu samochodowego.

Mimo zakończonego remontu ul. Chopina i Sienkiewicza obowiązywały tam ograniczenia nie pozwalające swobodnie korzystać z tego odcinka kierowcom za wyjątkiem okolicznych mieszkańców, służb komunalnych i komunikacji miejskiej. Powodowało to ogromne uciążliwości dla miejscowych przedsiębiorców czy mieszkańców innych części Szczawna-Zdroju oraz Wałbrzycha, którzy musieli jeździć dłuższą trasą przez obwodnicę.
 
Burmistrz Marek Fedoruk w międzyczasie zwracał się do wielu istytucji o opinię w sprawie udsotępnienia spornych ulic dla ruchu ale zdaniem radnych z klubu Szczawno-Zdrój Możliwości zrobił to za późno a decyzja o otwarciu drogi powinna zapaść od razu po zakończeniu remontu.
 
- Najbardziej kuriozalne jest to, że droga zamknięta od kilku miesięcy a dopiero teraz zastanawiamy się co z nią zrobić po wyremontowaniu. Tak nie powinno być. Chciałbym mieć pewność, że władze miasta przy wszystkich tego typu remontach działają w sposób przemyślany - mówił na początku lutego przewodniczący Rady Miejskiej Szczawna-Zdroju Michał Broda.
 
 
Z odpowiedzi, które nadeszły od poszczególnych istytucji wynikało, że nie ma przeciwskazań do udostępnienia ulic Chopina i Sienkiewicza dla ruchu samochodów osobowych. Zapadła zatem decyzja o ich otwarciu. Nie stanie się to jednak od razu ze względu na toczące się w sąsiedztwie prace związane z budową Obwodnicy Zachodniej Wałbrzycha.
 
- Przedsiębiorstwo Budimex musi przygotować projekt organizacji ruchu zmieniający tymczasową organizację ruchu, zatwierdzić tę organizację ruchu, zmienić znaki drogowe i po wprowadzeniu tej organizacji ruchu może być udostępniony ruch mieszkańcom, czy to Szczawna, Wałbrzycha czy okolic - mówi burmistrz Marek Fedoruk.
 
- Budimex, policja, starostwo, GDDKiA, ZDKiUM potwiedziły to, o czym mówimy od listopada a co nie było oczywiste dla pana burmistrza. Nie ma i nie było powodów, żeby ulica Chopina po jej remoncie była zamknięta, zwłaszcza że mogło to narazić miasto na utratę 1,3 mln zł dotacji na remont drogi publicznej, co jest tajemnicą poliszynela. Przez ostatnie miesiące naraziło to przedsiębiorców i mieszkańców na olbrzymie niedogodności. Prawdopodobnie tylko dlatego, że jeden radny nie życzył sobie ruchu pod swoimi oknami - mówi Michał Broda.
 
 
Burmistrz Marek Fedoruk zarzucił nam jednak nieprawdę w podawaniu wcześniejszych informacji, że decyzja o dopuszczeniu, lub nie ruchu na wyremontowanych ulicach zależała od niego.
 
- Przekazywanie przez państwa informacji, że to wszystko zależy od burmistrza to jest po prostu nieprawdą. Oczywiście my mamy udział w taki lub inny sposób wypowiedzieć się. Ja jestem odpowiedzialny za drogę Chopina, Sienkiewicza i mówienie, że ja zamykam tę ulicę, że nie chcę jej otworzyć to jest przekłamywanie - mówi burmistrz Marek Fedoruk.
 
W materiale z dnia 7 lutego pisaliśmy, że "Decyzja o organizacji ruchu na Szczawieńskich drogach leży po stronie burmistrza" a wynika to bezpośrednio z Ustawy o drogach publicznych. Dla ułatwienia dodamy, że właściwe zapisy dotyczace obowiązków zarządców dróg znajdiemy w artykułach 19 i 20 tejże Ustawy*.
 
- Ze wszystkich pism, które widzieliśmy jasno wynika, że zarządcą drogi jest tylko i wyłącznie burmistrz Szczawna-Zdroju. Decyzję o zamknięciu lub otwarciu tej drogi po remoncie, wprowadzenie na niej organizacji ruchu zależy tylko i wyłącznie od pana burmistrza - potwierdza Michał Broda.
 
Ponadto przewodniczący Rady Miejskiej jest zbulwersowany wypowiedziami burmistrza w mediach.
 
- Chciałbym zaapelować do pana burmistrza by wsłuchiwał się w głos mieszkańców i nie nazywał tych, którzy mają inne spojrzenie na sprawy miasta "internetowymi krzykaczami", tak jak to zrobił podczas wywiadu dla jednego z wałbrzyskich portali. To nie pomaga w prowadzeniu dialogu społecznego a na pewno jest bardzo krzywdzące dla mieszkańców, za którymi my stoimy murem - twierdzi Michał Broda.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
 
---------------------------
* "Zarządcą drogi gminnej jest burmistrz (art. 19 pkt. 2), ponadto w tej samej ustawie czytamy, że to "Do zarządcy drogi należy w szczególności: opracowywanie projektów planów finansowania budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg oraz drogowych obiektów inżynierskich; przeciwdziałanie niszczeniu dróg przez ich użytkowników;  wprowadzanie ograniczeń lub zamykanie dróg i drogowych obiektów inżynierskich dla ruchu oraz wyznaczanie objazdów drogami różnej kategorii, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa osób lub mienia; zarządzanie bezpieczeństwem dróg w transeuropejskiej sieci drogowej (art 20, pkt 2, 12, 14, 20). Przez "ochronę drogi" rozumiemy natomiast: działania mające na celu niedopuszczenie do przedwczesnego zniszczenia drogi, obniżenia klasy drogi, ograniczenia jej funkcji, niewłaściwego jej użytkowania oraz pogorszenia warunków bezpieczeństwa ruchu (art 4, pkt. 21).
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno