Inspirujące podróże

Dzięki wspólnej inicjatywie powiatowych radnych, wójtów gmin powiatu wałbrzyskiego i wsparciu starostwa wałbrzyskiego dzieciaki z naszego regionu będą uczestniczyć w bezpłatnych wycieczkach do Warszawy lub Krakowa. O tym jakie należy spełniać kryteria by pojechać na wycieczkę opowiedział nam pomysłodawca projektu Łukasz Kazek.

- Razem z Ewą Dorosz postanowiliśmy zbudować projekt, który by inspirował poprzez podróże i edukował. Chcemy zabierać dzieciaki z murów szkolnych. Zorientowałem się po okolicy w szkołach powiatu wałbrzyskiego, że około 60%-70% uczniów nie widziało stolicy swojego kraju albo nie widziało co w tej stolicy jest. Przedstawiliśmy ten projekt Radzie Powiatu i zwróciliśmy się do zarządu aby wsparł go kwotą 20 tysięcy złotych i się udało - mówi radny powiatu wałbrzyskiego Łukasz Kazek.
 
W ramach projektu każdego roku do końca obecnej kadencji Rady Powiatu po 10 uczniów z każdej gminy bezpłatnie zwiedzi Warszawę lub Kraków. Będzie to możliwe dzięki szerokiemu porozumieniu starostwa i poszczególnych gmin.
 
- Gminy podpisały ze sobą porozumienie. Liderem będzie gmina Walim, której starostwo i inne samorządy przekazywać będą środki no i ruszamy - zapewnia Łukasz Kazek.
 
Uczestnicy wycieczek będą wybierani spośród uczniów klas VII i VIII według specjalnego klucza.
 
- Wybierają ich nauczyciele i dyrektorzy szkół. W tej dziesiątce musi się znaleźć trójka bardzo dobrych, najlepszych uczniów, trójka wyśmienitych sportowców, trójka której normalnie nie byłoby stać na taką wyprawę i potrzebują wsparcia i ostatnie miejsce dla osoby, która mocno działa społecznie. Może w przyszłości zostanie radnym albo prezydentem więc takich też trzeba inspirować - twierdzi Łukasz Kazek.
 
 
W każdym z miast na uczniów czekają inne atrakcje do zwiedzania.
 
- W Warszawie: Stadion Narodowy, Muzeum Wojska Polskiego albo Muzeum Powstania Warszawskiego, spacer po Starówce, stacja TVN od kuchni i wjazd na taras widokowy Pałacu Kultury. W Krakowie: Kościół Mariacki, Sukiennice, Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka Pod Orłem, teren Getta i Kopiec Kościuszki i stacja radiowa RMF FM - wymienia Kazek.
 
 
Pierwsza wycieczka ruszy po egzaminach klas VIII, pod koniec kwietnia. Na koniec każdego roku odbędzie się podsumowanie projektu i spotkanie z "inspirującą osobowością". Już teraz możemy zdradzić, że w tym roku organizatorzy zamierzają zaprosić gen. Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego i jak na razie jedynego Polaka, który poleciał w kosmos.
 
plr
foto: TV Wałbrzych / Pixabay
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno