Wypowiedzenie umowy OC a zwrot składki

Chcesz wypowiedzieć umowę OC i masz taką możliwość? Z pewnością zastanawiasz się, jaką masz szansę na odzyskanie opłaconej składki. Sprawdź, czy i na jakiej zasadzie towarzystwa ubezpieczeniowe decydują się na zwrot pieniędzy.

Zasadniczo umowa OC podpisywana jest na 12 miesięcy. Przepisy uwzględniają jednak możliwość złożenia wypowiedzenia, jednak tylko w określonych przypadkach.


Kiedy można wypowiedzieć umowę OC?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wypowiedzenie umowy OC dotyczy wyłącznie takich przypadków jak:

  • rezygnacja z umowy zawartej na odległość
  • rezygnacja z ubezpieczenia ważnego po poprzednim właścicielu pojazdu
  • automatyczne przedłużenie polisy.

Warto pamiętać, że – w sytuacji zdublowania ubezpieczenia – wypowiedzieć można wyłącznie tę umowę, która została automatycznie przedłużona.


Kiedy należy się zwrot składki?

Zwrot składki należy się zawsze, gdy dochodzi do wypowiedzenia umowy ubezpieczeniowej. Zwykle nie można odzyskać całości wpłaconej kwoty – towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają wyłącznie nadpłaconą część. Co to oznacza?


Przykład. Załóżmy, że umowę ubezpieczeniową zawarłeś na odległość, np. przez internet. Zapłaciłeś całość składki, ale po 5 dniach złożyłeś wypowiedzenie. Ubezpieczyciel zwróci zatem kwotę pomniejszoną o 5 dni ubezpieczenia – w tym czasie bowiem zapewniona była ochrona.


Należy przy tym podkreślić, że w przypadku rezygnacji z polisy otrzymanej od poprzedniego właściciela i w momencie wypowiedzenia umowy, zwrot składki należy się wyłącznie osobie ubezpieczającej auto. Nabywca pojazdu nie otrzyma pieniędzy.

 

Jak skutecznie wypowiedzieć umowę OC?

Aby wypowiedzenie umowy OC było skuteczne, należy pamiętać o kilku zasadach.


1. Stwórz wniosek
Dokument powinien mieć formę pisemną. Nie istnieje jeden gotowy wzór, ale ważne jest uwzględnienie kilku ważnych elementów, np. danych ubezpieczającego, danych pojazdu.

 

Jeśli nie wiesz, jak stworzyć taki wniosek, możesz wygenerować wypowiedzenie ubezpieczenia OC na wypowiadamoc.pl. Cała procedura zajmuje zaledwie kilka chwil – wystarczy wpisać w konkretne pola odpowiednie dane. Potem nie pozostaje nic innego jak wydrukować i podpisać.


2. Złóż wypowiedzenie
Wydrukowany i podpisany dokument musi dotrzeć do siedziby ubezpieczyciela. Nie ma potrzeby dostarczania go osobiście – można wysłać za pośrednictwem poczty polskiej lub innego operatora pocztowego.


Wypowiadasz umowę OC? Musisz wykupić inną polisę
Nie można przerwać ciągłości ubezpieczenia, ponieważ za brak ważnego OC choćby przez jeden dzień grozi kara finansowa. Dlatego składając wypowiedzenie, należy pamiętać o wykupieniu kolejnej polisy.


Pamiętaj, że za OC nie ma sensu przepłacać, ponieważ zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne są identyczne – niezależnie od wysokości składki. Jeśli więc masz taką możliwość, wybierz najtańsze OC. Skorzystaj przy tym z porównywarki ubezpieczeniowej, aby dotrzeć do oferty. Dzięki temu zaoszczędzisz nawet do 50%.

Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno