Menu

Kupić własne mieszkanie. Sen wałbrzyszan czy realny plan?

W Warszawie ceny za m2 dochodzą do 12 tysięcy złotych. Oznacza to, że aby kupić średniej wielkości nieruchomość w stolicy trzeba odkładać każdą zarobioną złotówkę prawie 9 lat. Wałbrzych na tle innych polskich miast, wydaje się być relatywnie tani. Nadal istnieje tu możliwość kupna nieruchomości poniżej 1000pln/m2. Nie wszystkie dzielnice oferują jednak tak dobre ceny.

Kupić własne mieszkanie. Sen wałbrzyszan czy realny plan?
Wałbrzych jest miastem kontrastów. W niektórych miejscach, nadal istnieje możliwość zakupu nieruchomości po okazyjnej cenie. Są jednak rejony, w których ceny dochodzą już prawie do 4800zł/m2. Aktualnie najdroższą dzielnicą jest Podzamcze – wg serwisu Otodom.pl ceny lokali do remontu kształtują się tu w przedziale od 2900-3600zł/m2. Najtańszą zaś dzielnicą pozostaje Podgórze – tu ceny za mieszkanie do remontu zaczynają się od 1000 do 1300zł/m2. 
 
Trend wzrostowy cen, pozostaje niezmienny. Na szczęście nie jest on tak dynamiczny jak w innych polskich miastach. Można powiedzieć, że ceny wzrastają wraz z postępującym rozwojem Wałbrzycha. 
Ceny mieszkań uzależnione są głównie od infrastruktury poszczególnych dzielnic. Ekosystem Podzamcza, który posiada wszystkie możliwe udogodnienia takie jak liczne punkty handlowe, przychodnie czy szkoły, bezpośrednio przekłada się na ceny ofertowe. Znaczącym czynnikiem jest też bliskość strefy ekonomicznej.
 
Powstała na barkach wałbrzyskiego górnictwa dzielnica, jest aktualnie najbardziej zaludnioną. Mieszka tu prawie 20 tysięcy ludzi. 
 
Infrastruktura Piaskowej Góry jest bardzo podobna. Kawalerek i mniejszych mieszkań jest tu dużo więcej, co jest dobrą propozycją pod wynajem. Nieruchomości o powierzchni od 18m2 do 29m2 cieszą się bardzo dużym zapotrzebowaniem. Społeczeństwo masowo kupuje, nie tylko w celach inwestycyjnych, ale też w celu zabezpieczenia swojej przyszłości. 
 
 
Na tle innych dolnośląskich miast nadal jesteśmy okazją. W Świdnicy za kawalerkę w bloku musimy zapłacić już około 150 tysięcy złotych. Przy średnim metrażu 29m2 daje nam to cenę około 5000 złotych/m2. We Wrocławiu za to samo mieszkanie musielibyśmy zapłacić od 250 do nawet 300 tysięcy złotych.
 
Zarabiając 3000 złotych netto jesteśmy w stanie zaciągnąć kredyt hipoteczny do 200 tysięcy. Pozwala to na zakup lokalu w całkiem niezłym standardzie i lokalizacji. Wydaje się więc, że mieszkanie jest na wyciągnięcie ręki sporej ilości wałbrzyszan. Z drugiej strony, często borykamy się z brakiem dobrej jakości pracy, problemami finansowymi lub długami, które skutecznie przekreślają nasze plany na przyszłość.
 
Szl
foto: Szymon Łechtański
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Waldek (11 marca 2020 19:41)
Cytuję użytkownika: Sąsiadka
A co innego zrobić jak nie kupić?! Mieszkać całe życie z rodzicami na 32 metrach bez łazienki w domu, takie są niestety realia wałbrzyskie albo się kupi i całe życie spłaca kredyt z ogromnymi odsetkami albo nie ma się gdzie mieszkać
My z ojcem matka i moja kobita i dziecmi kladziemy na to lache. Kibel wspolny na klatce ale mieszkanie od miasta to bez bolu zdewastowac mozna, przydzielą nam kolejne, tak sie zyje. A Wy placicie i placzecie a my mamy za co pic z ojcem. Moja jest zla troche bo dzieciaki dwojke mamy to mieszkamy wlasnie u moich starych ale mowie ze na wakacje do jej starych poslemy i essa
Cadyk Ben-Berokki (11 marca 2020 12:24)
Nie poddawać się dyktaturze banków i państwa. Kredyt hipoteczny oznacza zwykłą niewolę i pańszczyznę do starości.
Sąsiadka (11 marca 2020 11:45)
A co innego zrobić jak nie kupić?! Mieszkać całe życie z rodzicami na 32 metrach bez łazienki w domu, takie są niestety realia wałbrzyskie albo się kupi i całe życie spłaca kredyt z ogromnymi odsetkami albo nie ma się gdzie mieszkać

Dodaj komentarz

Zamieszkaj w Wałbrzychu

Targi Nieruchomości w Starej Kopalni

Wałbrzych ma potencjał – mieszkaniowy (Poradnik krok po kroku)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij