3089 osób musi iść do referendum, by odwołać Jacka C.

6 dni do referendum w Boguszowie-Gorcach. Czy 3089 mieszkańców pójdzie do urn, by odwołać Jacka C.?

 

Już w najbliższą niedzielę mieszkańcy Boguszowa-Gorc zdecydują, czy przebywający w areszcie burmistrz miasta Jacek C. przestanie pełnić swoje stanowisko. Za 6 dni odbędzie się referendum obywatelskie w sprawie jego odwołania. 
 
Głosowania chcieli mieszkańcy – pod wnioskiem o zwołanie referendum podpisało się ponad 3 tys. osób. 
W niedzielnym referendum musi wziąć udział nie mniej niż 3/5 mieszkańców gminy biorących udział w wyborze burmistrza w wyborach samorządowych w 2018 r. (w listopadzie – II tura głosowania). 
Przypomnijmy, że głos w II turze wyborów oddało łącznie 5147 wyborców. Zatem by boguszowskie referendum było ważne, musi wziąć w nim udział 3089 osób.  Aby odwołać Jacka C., więcej niż połowa głosujących musi postawić znak X w kratce TAK.
 
Burmistrz Jacek C. siedzi w areszcie, ale pobiera 5 tys. zł z urzędu
Burmistrz Boguszowa – Gorc przebywa w areszcie od 19 grudnia 2018 r., po niecałym miesiącu rządzenia w boguszowskim magistracie. Został zatrzymany przez policję w związku z przyjęciem łapówki w wysokości 70 tys. zł od jednego z przedsiębiorców. Postawiono mu też zarzut wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach (w kwocie ponad 4 mln złotych) gminie Boguszów-Gorce, powoływanie się na wpływy w Urzędzie Skarbowym w Wałbrzychu, Izbie Administracji Skarbowej we Wrocławiu oraz podjęcie się załatwienia sprawy w zamian za korzyść majątkową. Grozi mu nawet 15 lat więzienia.
Jacek C., choć od półtora roku przebywa  areszcie, formalnie nadal jest burmistrzem i pobiera połowę wynagrodzenia - około 5 tys. złotych. 
 
Zarzuty za korupcję wyborczą w Boguszowie-Gorcach
Razem z Jackiem C. na ławie oskarżonych siedzi osiem osób oskarżonych o korupcję wyborczą, w tym radna Boguszowa-Gorc, Urszula M., wybrana do Rady Miejskiej z komitetu Jacka C. 
Radna U. oskarżona jest  o kupowanie głosów – za poparcie Jacka C. miała oferować mieszkańcom gminy pieniądze i alkohol.
 
Czytaj też:
 
red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno