Są pieniądze na obwodnicę - komentarze

Blisko 297 mln złotych dostanie Wałbrzych na budowę obwodnicy zachodniej - zobacz komentarze prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja, burmistrza Szczawna Zdroju Marka Fedoruka, posła PiS, Michała Dworczyka, posła PO Tomasza Siemoniaka i byłego prezydenta Wałbrzycha Stanisława Kuźniara.

- Zaczyna się etap realizacyjny, który potrwa kilka lat. Dzięki tej ogromnej sumie na pewno poprawi się nasz rynek usług, wytwórczy, usprawni się dostawa materiałów. Przede wszystkim poprawi się komunikacja i odciąży się samo centrum od ogromnego strumienia samochodów - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.
 
- Wielki dzień dla Wałbrzycha, wysiłek bardzo wielu osób, ale podkreślić trzeba wysiłek prezydenta Romana Szełemeja. W czasie gdy byłem ministrem bywał u mnie kilkanaście razy, organizowaliśmy spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Przekonywaliśmy wszystkich jak ważne ma znaczenie budowa tej obwodnicy, jak skomplikowana jest sytuacja drogowa Wałbrzycha i jak pokrzywdzony został Wałbrzych w latach 90-tych i później w 2003 roku utratą grodzkości. Budowa obwodnicy to niesłychanie ważny czynnik rozwoju Wałbrzycha, rozwoju Specjalnej Strefy Ekonomicznej i miejsc pracy oraz zachowania spójności miasta a także szansa dla wielu firm przy jej budowie, bo jest to ogromny kontrakt - mówi poseł PO, Tomasz Siemoniak. 
 
- Bardzo się cieszę że zostanie zrealizowana największa po 1989 roku inwestycja w Wałbrzychu. Obwodnica usprawni komunikację, poprawi bezpieczeństwo i rozwiąże szereg problemów Wałbrzycha jak i okolicznych miejscowości jak np. Szczawno Zdrój, Wypada w tym miejscy podziękować wszystkim, którzy od lat zabiegali o budowę obwodnicy, ale jestem dumny, że to właśnie Rząd Prawa i Sprawiedliwości potrafił przełamać to pasmo impossibleonizmu i podjął tę odważną decyzję o przyznaniu blisko 300 milionów złotych na realizację tej inwestycji. Kiedy ostatni raz rozmawiałem o budowie obwodnicy w Ministerstwie Rozwoju w grudniu ubiegłego roku, sam do końca nie wierzyłem że projekt ostatecznie zostanie zrealizowany. Cieszę się, że jako poseł ziemi wałbrzyskiej mam swój mały udział w budowie tego ważnego projektu. - mówi poseł PiS, Michał Dworczyk. 
 
- Bardzo się cieszę, jest to bardzo radosna wiadomość dla miasta, uzdrowiska. Spowoduje to mniejszy ruch przez Szczawno czego skutkiem będzie czystsze powietrze w uzdrowisku i pozwoli na lepszy rozwój miasta. Dziękuje prezydentowi Wałbrzycha, Romanowi Szełemejowi, jego służbom i wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do tego sukcesu bowiem to dzięki ich zasługom ta obwodnica powstanie. Dziękuje taż Ministerstwu Rozwoju, że dostrzeżono potrzebę realizacji tego zadania. Realizaja tego zadania to finał kilkudziesiącioletnich starań o obwodnicę Szczawna Zdroju – mówi burmistrz Szczawna Zdroju, Marek Fedoruk. 
 
- Jeżeli są pieniądze na obwodnicę to jest wielki sukces. Oczywiście skala tego sukcesu byłaby inna pod koniec lat 90-tych, wynika to przede wszystkim z tego faktu, że w Wałbrzychu było wtedy znacznie więcej ludzi i przejazdy były bardzo istotne między północną a południową częścią miasta. Ponieważ wiadomo, że Piaskowa Góra i Podzamcze były sypialniami, natomiast mało kto pamięta ale najwięcej miejsc pracy i szkół było w obszarze Śródmieścia - mówi były prezydent Wałbrzycha, Stanisław Kuźniar. 
 
- Warto przypomniec że na początku lat 90-tych ta część obwodnicy była wprowadzona do budżetu państwa jako inwestycja krajowa przez prezydenta Zdzisława Grzymajłę.  Obwodnica nigdy nie była problemem sporu politycznego do 2003 roku i wtedy została wykreślona z listy inwestycji z budżetu państwa. Za mojej prezydentury mieliśmy pozwolenie na budowę i praktycznie wykupiliśmy grunty pod obwodnicę i były prowadzone pracę. Była duża szansa, że do roku 2006 mogłaby być zrealizowana. 
Obwodnica jest strategiczna pod względam komunikacyjnym i przyszłościowo będzie miała olbrzymie znaczenie ponieważ spadku tendencji spadku ludności odwróci się i Wałbrzych stanie się o wiele bardziej atrakcyjnym miastem nie tylko dla mieszkanców ale także dla ludzi przyjeżdzających z zewnątrz. Dużym walorem tej obwodnicy jest też walor widokowy, poniważ widzimy dwa światy – jadąc w kierunku północnym mamy Piaskową Górę i Podzamcze na tle Zamku Ksiaż, natomiast jadąc w drugą stronę mamy bardzo ładnych widok na Śródmieście na tle pięknego masywu górskiego. - dodaje Stanisław Kuźniar.
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com.
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com 
 
opr. adm
foto: archiwum 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno