Zostań w domu i 'graj w grę'

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca młodzież do grania w gry komputerowe. W ramach programu GRARANTANNA przygotowano specjalną stronę internetową z rekomendacjami gier "bezpiecznych" i rozwijajacych kreatywność. Na młodzież czeka także wiele innych zajęć związanych np. z programowaniem.

W pierwszej kolejności oczywiście jest nauka (o lekcjach online dowiecie się więcej TUTAJ)  ale nikt nie jest w stanie uczyć się cały dzień. Młodzież potrzebuje też rozrywek a wyjątkowo w czasie zagrożenia koronawirusem trzeba szukać ich w czterech ścianach. Dotychczas nie trzeba było namawiać wielu młodych ludzi do przesiadywania przy komputerze. Teraz, kiedy nie ma zbyt wielu alternatyw Ministerstwo Cyfryzacji postarało się by czas spędzony przed ekranem przyniósł jak najwięcej korzyści.
 
GRARANTANNA to cykl różnego typu aktywności internetowych rekomendowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji. Żeby było łatwiej, znajdziecie je w jednym miejscu – na stronie www.grarantanna.pl Codziennie będą tam publikowane kolejne wyzwania, dzięki którym czas w domu minie szybko i aktywnie.
 
Co konkretnie przygotowano? Oto tylko kilka przykładów: sesje gier fabularnych online, zagadki logiczne, webinary, streamingi, turnieje i konkursy związane z grami oraz kreatywnym wykorzystaniem internetu. W konkursach przewidziano także nagrody.
 
Quizy historyczne:
Jeśli skończyliście już 10 lat nie powinniście mieć z nimi problemu. To świetny sposób na przypomnienie sobie najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Jesteście pewni, że wszystko pamiętacie…?
 
Biorąc udział w quizie macie szansę na wygraną! Dla najlepszych zawodników przygotowano nagrody - zestawy planszówkowych gier historycznych.
 
W quizach znajdziecie sporo pytań o znane wydarzenia i postaci. Spokojnie, nie trzeba być chodzącą encyklopedią, aby wygrać. Wystarczy ruszyć głową i być spostrzegawczym! To nie klasówka, ani sprawdzian. To dobra zabawa!
 
Gra trwa do 27 marca do godziny 20:00. Na uczestników czeka 15 różnych quizów, co oznacza - 15 szans na wygranie cennych nagród!
 
Zagadkowa przygoda:
To zestaw 40 łamigłówek logicznych, matematycznych i językowych, w które może zagrać każdy.
 
Rozwiązując je sprawdzicie swoją wiedzę, ale i pobudzicie swoją wyobraźnię i kreatywność. Poćwiczycie skupienie i koncentrację, cierpliwość, i skrupulatność. To świetna rozrywka do grania samodzielnie i w zespołach - możecie je rozwiązywać z rodziną lub znajomymi. W tym drugim przypadku – koniecznie #zostańwdomu i łącz się przez internet.
 
Jak zacząć? Rozwiąż pierwszą zagadkę. Jeśli podasz poprawną odpowiedź, dostaniesz dostęp do kolejnej i tak aż 40 razy.
 
Zanim zaczniesz, mamy kilka porad: zorganizuj sobie kartkę i… lusterko. W trakcie rozwiązywania zagadek, rób notatki. Będą pomocne, jeśli w trakcie gry postanowisz zrobić sobie przerwę i wrócić do niej później. Trzymamy kciuki!
 
 
#edukatywni
Wykorzystaj pobyt w domu produktywnie i weź udział w wyzwaniu #edukatywni! W skrócie chodzi o to, by dzielić się swoją wiedzą z jednego z przedmiotów szkolnych. Udowodnij, że potrafisz odnaleźć się w trudnych warunkach i tworzyć edukację na miarę XXI wieku. Szczegóły znajdziesz na www.grarantanna.pl.
 
UWAGA! Jeśli jesteś uczniem szkoły ponadpodstawowej, możesz dołączyć do wyzwania i wygrać jedną z trzech super nagród: laptopa gamingowego, smartfona lub aparat. Jedyne co musisz zrobić, to dołączyć do grupy #edukatywni na Facebooku i wykonywać zadania.
 
Plan na przyszłość
Bądźcie czujni. W kolejnych dniach odbędą się m.in.:
 
sesje RPG online
Gry RPG (ang. role playing games) często po polsku nazywane są grami fabularnymi, narracyjnymi lub też grami wyobraźni. Polegają na wspólnym opowiadaniu historii według ustalonych wcześniej reguł w wyobrażonym świecie. Jest to gra towarzyska, w którą zazwyczaj gra się przy jednym stole, ALE równie często można też znaleźć informacje o graniu w RPG przez internet. Szczególnie teraz - to dobry pomysł! 
 
Dlaczego warto spróbować takiej wersji RPG? W przeciwieństwie do gier komputerowych, w klasycznych RPGach jedynym, co nas ogranicza, jest nasza wyobraźnia. Mamy więc do dyspozycji niezliczoną liczbę światów i konwencji! Zapisy i program sesji zostały już opublikowane na stronie www.grarantanna.pl, a pierwsze sesje odbędą się 19 marca o godz. 15:00.
 
webinar „Prezentacja na 6!”
Przygotowujesz referat z polskiego, czy historii? A może masz do zrobienia podsumowanie pracy grupowej z geografii? Jak przyciągnąć uwagę nauczycieli, ale i koleżanek i kolegów z klasy? Co zrobić, żeby prezentacja była ciekawsza? Podczas webinaru „Prezentacja na 6!” dowiesz się z jakich prostych narzędzi możesz korzystać, żeby zasłużyć na 6! Gotowe szablony i elementy, które bez problemu dopasujesz do Twojego tematu sprawią, że przygotowanie prezentacji będzie rozrywką. Webinar odbędzie się w piątek, 20 marca 2020 roku o godzinie 11:00.
 
seria webinarów „Rób Gry Wideo”
„Rób gry wideo” to seria webinariów poświęconych różnym aspektom tworzenia gier przygotowanych przez zespół Fundacji Lublin GameDev oraz osoby zaangażowane w organizację Mistrzostw Polski w projektowaniu gier wideo. Przez 6 dni będzie można zdobyć wiedzę z projektowania gier, tworzenia prototypów, wykorzystania silnika Unity, podstaw skryptowania oraz wielu innych tematów. Webinary startują w piątek, 20 marca, o godzinie 14:00. Szczegółowy harmonogram, tematy i zapisy na listę zainteresowanych dostępne będą na stronie grarantanna.pl 19 marca o 18:00.
 
Game Jam online
Grarantanna Jam to online'owy Game Jam czyli konkurs tworzenia gier elektronicznych. Uczestnicy będą mieli 5 dni (dokładnie 120 godzin) na tworzenie gier w oparciu o temat, który zostanie ujawniony dopiero w momencie rozpoczęcia konkursu, czyli w sobotę 21 marca. Uczestnicy mogą korzystać z dowolnych technologii, ale wszystko to, co stworzą, musi być ich autorskim rozwiązaniem. Nagrody w konkursie będą przyznawane zespołom w trzech kategoriach tematycznych. Dodatkowo, jeden z zespołów będzie mógł otrzymać dodatkową nagrodę, za najlepszą grę w głosowaniu uczestników konkursu.
 
Zbuduj kolejny cud wirtualnego świata
W ramach Grarantanny powstanie specjalny serwer Minecraft , na którym rozegrany zostanie konkurs na tworzenie replik znanych budowli. Zachęcamy młodzież do wspólnego budowania cudu cyfrowego świata. Do Waszej dyspozycji będzie działka, niezbędne materiały budowalne i nieskończony pokład kreatywności. Budować możecie sami lub dzielić zabawę ze znajomymi. Każdy z graczy jest w trybie kreatywnym i może korzystać z dowolnych materiałów w sposób nieograniczony. Pamiętajcie, że jedynym limitem jest wyobraźnia. Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Konkurs startuje w niedzielę 22 marca.
 
 
Więcej informacji znajdziecie w mediach społecznościowych. Zapraszamy na profile Ministerstwa Cyfryzacji i Fundacji Teatrikon, która pomaga w przeprowadzeniu GRARANTANNY. 
 
#zostańwdomu
 
opr.plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno