Nowe ograniczenia w związku z epidemią

Premier Mateusz Morawiecki w zwiazku ze stałym wzrostem liczby zachorowań ogłosił, że konieczne jest wprowadzenie kolejnych kroków w celu zahamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Trwa konferencja prasowa. Artykuł jest na bieżąco aktualizowany

Omawiane ograniczenia obowiązywać będą od jutra (25.03.2020)

 

- Nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której będziemy musieli selekcjonować, komu udzielać pomocy - argumentował Premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do sytuacji we Włoszech.

 

- Jeśli nie ograniczymy maksymalnie kontaktów, nie unikniemy większej fali zachorowań. - mówił Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

 

Zdaniem Premiera wprowadzane ograniczenia mają pozwolić unormować sytuację by powracać do pracy i nauki po Wielkanocy - to odpowiedź na pytanie o wpływ wprowadzonych obostrzeń na planowane wybory prezydenckie.

 

Ograniczenia mają obowiązywać do soboty 11 kwietnia. Pilnowaniem przestrzegania zasad będą tak jak dotychczas zajmować się służby mundurowe - głównie policja we współpracy z wojskiem. Wprowadzone mają też być rozwiązania elektroniczne do pilnowania obywateli w ścisłej kwarantannie w tym aplikacje na smartfony.

 

Kara za złamanie zasad np. udział w zgromadzeniach może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

 

W dużych zakładach pracy, sklepach spożywczych, marketach budowlanych, aptekach praca może być kontynuowana z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa, higieny i zachowania bezpiecznych odległości.

 

Co nas czeka?

- Ograniczenia w przemieszczaniu się, będą dotyczyć każdego w życiu codziennym. Wyjątkiem są wyjścia: do pracy i powrotu z pracy, wolontariatu w walce z koronawirusem i na zakupy niezbędne do codziennego funkcjonowania

 

- Zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób (podobnie jak w Niemczech czy w Wielkiej Brytanii), za wyjątkiem najbliższych członków rodzin.

 

- Ograniczenia w środkach transportu - dozwolona będzie tylko połowa liczby miejsc siedzących.

 

- Utrzymanie dotychczasowych ograniczeń w funkcjonowaniu galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

 

 

 

plr

foto: Kancelaria Premiera

redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno