Polska a Hiszpania w czasie epidemii

Hiszpański portal outono.net porównał sytuację epidemiologiczną w Polsce i Hiszpanii, która jest jednym z najbardziej obciążonych koronawirusem krajów na świecie. Jak wypadamy na ich tle?

W artykule pt. "Różnice w rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce i w Hiszpanii: skutki zaniechań politycznych", hiszpański portal outono.net porównał wpływ decyzji podejmowanych przez rządy Polski i Hiszpanii na rozwój epidemii koronawirusa w obu krajach.
 
-  Po 20 dniach od wybuchu epidemii można przeanalizować, czy odmienne reakcje na kryzys ze strony obu rządów wpłynęły na częstotliwość zachorowań na Covid-19 w obu krajach. Hiszpania liczy tylko o 20 proc. ludności więcej od Polski - Polska liczy 38,43 mln mieszkańców, tj. 8 mln mniej, niż Hiszpania. Ale co ważne, to Hiszpania ma aż o 350 proc. więcej zmarłych z powodu koronowirusa - napisał Elentir w znanym blogu "Contando Estrelas
 
Bloger przypomniał następujące fakty: w dniu 10 marca w Polsce było ponad 20 potwierdzonych zakażonych i żadnego zmarłego, podczas gdy Hiszpania dużo wcześniej, bo 27 lutego miała 20 zakażonych i 1 zmarłego. Przypomniał, że 8 marca, kiedy w Hiszpanii było już 647 zarażonych i 17 zmarłych, socjalistyczny rząd Pedro Sancheza zezwolił na manifestacje feministyczne w wielu miastach oraz na mecze piłki nożnej, które zgromadziły tysiące kibiców.
 
Polska, po 13 dniach od stwierdzenia 20 przypadków zakażonych, liczyła 749 zainfekowanych i 8 zmarłych. W tym samym czasie, Hiszpania liczyła już 1.695 zarażonych (126 proc. więcej od Polski) i 36 zmarłych (350 proc. więcej od Polski), przy tylko 20,81 proc. większej liczbie ludności.
 
Elentir podkreślił, że ten kalendarz świadczy o ogromnych różnicach w decyzjach podejmowanych przez oba rządy, a przede wszystkim w czasie ich podejmowania. Czas odpowiedzi jest fundamentalny dla hamowania epidemii, a był on całkowicie odmienny w obu krajach.
 
1. Polski rząd zaczął podejmować działania jeszcze przed potwierdzeniem pierwszego przypadku zakażenia, podczas gdy rząd Hiszpanii nie podszedł do zagrożenia poważnie do czasu, kiedy było już 30 zmarłych,
 
2. Polska po 6 dniach podjęła pierwsze decyzje o ograniczeniu ruchu granicznego, rząd Hiszpanii potrzebował na to 17 dni,
 
3. Polska zabroniła zgromadzeń publicznych mając 18 zarażonych (i żadnego zmarłego), podczas gdy Hiszpania udzielała zgody na manifestacje feministyczne przy 674 zarażonych i 17 zmarłych,
 
4. Polska zamknęła szkoły przy 25 zakażonych, natomiast w Hiszpanii szkoły pozostawały otwarte przy 3 tys. zarażonych i 84 zmarłych.
 
- Działania rządu Pedro Sancheza były nieodpowiedzialne, niekompetentne i nieostrożne, a jego brak samokrytyki jest oburzający - napisał bloger. 
 
autorka: Grażyna Opińska (PAP)
 
W chwili redagowania tego materiału Hiszpania zajmowała 4. miejsce na świecie pod względem liczby zachorowań - 47 610 osób. Zmarły tam 3434 osoby i wyleczono 5367 obywateli. W Polsce mamy obecnie 1031 zachorowań przy 14 zgonach i brak jednoznacznych, oficjalnych informacji o osobach wyzdrowiałych (prawdopodobnie dwóch pacentów - z Zielonej Góry i Wrocławia). Zajmujemy 30. miejsce na świecie pod względem liczby potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19.
 
opr.plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno